Поточна аналітика

Попри опір проросійських депутатів з СН і ОПЗЖ, 16 липня запрацювали норми Закону про функціонування української мови

Як 16 липня 1990 року стало чорним днем для всіх, хто мріяв про Україну у складі СРСР, – бо тоді прийняли Декларацію про державний суверенітет України, – так середина липня 2021 року стає чорними днями для всіх ненависників України і української мови.

КСУ оприлюднив рішення, згідно з яким Велика палата КСУ визнала закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» таким, що відповідає Конституції України.

А з 16 липня розпочинається впровадження української мови у шоу-бізнес.

Всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою. Винятки передбачені лише для пісень і фонограм, а також у разі, якщо застосування недержавної мови вимагає творчий задум організатора.

Супровід (конферанс) усіх концертів, шоу, перфомансів, розважальних і видовищних заходів має відбуватися виключно українською мовою. Виступи осіб, які не володіють державною мовою, повинні супроводжуватися синхронним або послідовним перекладом.

З 16 липня оголошення, афіші, постери, буклети й інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки на них мають виготовлятися державною мовою. Використання інших мов допускається, якщо текст іншою мовою буде не більшим за обсягом і шрифтом, ніж текст державною мовою.

З 16 липня всі вистави іншою, ніж державна, мовою в державних та комунальних театрах мають супроводжуватися перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб.

З 16 липня мовою туристичного та екскурсійного обслуговування є державна мова. Іншою мовою може здійснюватися туристичне чи екскурсійне обслуговування лише іноземців та осіб без громадянства.

З 16 липня мовою поширення та демонстрування фільмів в Україні є державна мова. Фільми, створені іноземною мовою, розповсюджуються та демонструються, зокрема і на телебаченні, дубльованими або озвученими державною мовою.

Опір СН і ОПЗЖ цим змінам був шалений, але «ЄС», інші проукраїнські депутати в парламенті, і багатомільйонна армія українських патріотів поза парламентом відстояли Україну і українську мову.