Поточна аналітика

Популістські ініціативи «слуг» завершуються порожнім піаром

Заступник міністра фінансів Юрій Драганчук визнав, що за розпіареною урядом програмою «Доступні кредити 5-7-9%» при майже 65 тис заявок підприємців було надано лише 8,6 тис кредитів. Більшості ж дісталися відмови, що засвідчило: програма працює для обраних.

Аналогічна ситуація склалася і після того, як 29 липня 2020 року уряд замінив «пакунок малюка» фінансовою допомогою у 5 тис. грн. За даними журналістських розслідувань, через бюрократичні процедури відповідні виплати так і не отримали 15 тис. українських родин.

Так само уряд нещодавно змінив критерії для отримання пільгової іпотеки під 7%. Було знято низку цільових критеріїв та різко – до 10 середніх заробітних плат – піднято межу чистого доходу сімей-претендентів.

Усе нібито для того, щоб іпотека стала ще доступнішою, а скористатися нею змогло ширше коло громадян. Але насправді зміни передбачають зовсім іншу ціль – кредити тепер не потрібно буде надавати тим категоріям громадян, які не мали можливості придбати житло на ринкових умовах через невисокі доходи, як то: педагогам, медикам чи іншим бюджетникам.

У результаті, презентована зовсім нещодавно як соціальна, ця програма, як і решта декларацій влади, швидко перетворилася на інструмент заробітку банків та забудовників та корупціогенного кредитування частини й так заможних громадян, ймовірно насамперед високооплачуваних чиновників та топ-менеджменту державних компаній.

Для чого ще було підвищувати верхню межу доходу для участі в програмі з 5 до 10 середніх зарплат у відповідному регіоні? Тільки для того, щоб ті посадовці, які отримували, скажімо в Києві понад 100 тис грн. на місяць, і раніше не могли у ній взяти участь, тепер таку можливість отримали.

Хоча при річних доходах у понад 2 млн. грн. вони могли б придбати житло і без пільгового кредитування від держави. Натомість ті, хто такої можливості не мають, так і залишаться на задвірках при розподілі об’єктивно обмеженого ресурсу під цю програму.

А після усіх заяв Зеленського про зниження тарифів, сьогодні представники влади помалу визнають, що це лише для того, щоб знову підвищити. Але тоді, коли люди це менше помітять.

Зокрема на форумі «Україна 30. Платіжка» міністр соціальної політики Марина Лазебна заявила, що  «в опалювальний період тарифи на комунальні послуги підвищувати, мабуть, не дуже правильно. Люди не встигають підготуватися до нових тарифів. Тому підвищувати платежі треба після закінчення опалювального сезону. Тоді населення буде більш підготовлене».

Зеленський та його «слуги» так і не зробили висновків. Вони й далі вважають, що гарні обіцянки, за якими відсутні реальні дії, будуть позитивно сприйняті українцям. Але скільки не кажи «халва», від того не стане солодше. І українці це добре розуміють, коли з кожним місяцем усе менше вірять брехні чинної влади.