Поточна аналітика

Послаблення російського рубля

У рф на московській біржі явно намітилося зростання курсу долара і євро. Причому по європейській валюті курс рубля вперше за останні 5 місяців перевищив 66 рублів за євро. Аналітики однозначно пов’язуть зростання курсу із запровадженням 5 грудня граничних цін на російську нафту.

Вчора на Мосбіржі російський рубль відчутно знецінився щодо основних світових валют. За день курс євро зріс на 1.62% (на 1.05 рубля) до 66.05 рубля за євро. Вперше з 6 липня 2022 р. євро перетнуло позначку в 66 рублів.

Американський долар піднявся не так відчутно – на 0,52% (на 33 копійки) до 62.33 рублі за долар.

Причому якщо дивитися тенденції за місяць – є зростання курсів світових валют (передовсім, в останні 5 днів). Загалом за останній місяць євро укріпився щодо рубля на 8.51% (на 5.15 рубля).

Експерти однозначно пов’язують ситуацію із запровадженням «цінової стелі» на російську нафту. Але за прогнозами російських аналітиків, падіння рубля не буде тривалим, і рубль може «відіграти», якщо рф у відповідь прийме рішення скоротити видобуток і це призведе до короткострокового зростання світових ці на нафту. Також рубль може бути підтриманий покращенням ситуації в Китаї (зокрема, послабленням коронавірусних обмежень).

Новини про падіння рубля надійшли на фоні інших негативних для рф новин. По-перше, у листопаді рф недоотримала (порівняно з запланованим рівнем) 90,2 млрд. рублів нафтогазових доходів. По-друге, як пише Reuters, обмеження цін на російську нафту призведе до падіння видобутку в рф на 0,5-1 млн. барелів на добу. А після запровадження обмежень і на нафтопродукти з рф у лютому 2022 р. – на 2 млн. барелів на добу. В останні місяці експорт з рф складав в середньому 7.6 млн. барелів на добу.

Економіка рф – це по суті економіка рантьє. Підвищення доходів росіян у 2000х рр.  відбувалося не за рахунок якісного розвитку, технологічного удосконалення товарів, послуг, що виробляються рф, але, по суті, за рахунок відносно високих цін на нафту і газ. Зараз цей «рантьє» розсварився з великою частиною основних клієнтів (перш за все в ЄС), відрізаючи себе від значної частини доходів за нафту і газ. Частину нафти можна спрямувати в Китай, Індію і Туреччину (що рф вдалося зробити в 2022 р.). Але із запровадженням «цінової стелі» у цих країн з’явиться додатковий потужний аргумент для зниження цін на закупівлю російської нафти. У свою чергу, із газом ще складніше, оскільки перенаправити обсяги, які експортувалися до Європи в інші регіони, навіть активно нарощуючи обсяги скрапленого газу, як це робить зараз рф – неможливо.