Поточна аналітика

Послідовна підтримка Данії

Приклад Данії свідчить, що немає «маленьких» країн, якщо є солідарність і бажання допомогти Україні в боротьбі поти навали.

Населення Данії становить менше 6 млн осіб. Менше, ніж живе, наприклад, у Киргизстані (6,3 млн чол.). Її площа 43 тис. кв км (для порівняння: площа Киргизстану – майже 200 тис.).

  • Але Киргизстан позиціонує себе як «маленьку країну», від якої нічого не залежить. Тому, мовляв, він займе «нейтральну позицію» щодо вторгнення росії в Україну.

Натомість Данію, на перший погляд, важко віднести до найпалкіших прихильників України. Вона одна з тих країн ЄС, яка скептично ставиться до європейських перспектив України. Та й критерії вступу країн Центральної та Східної Європи до ЄС не даремно називаються Копенгагенськими). Так, свого часу Данія заявила, що рішення щодо надання статусу Україні кандидата на вступ до ЄС буде ухвалювати лише після отримання висновку Європейської комісії. І це вже прогрес, враховуючи, що напередодні розгляду заявки України на вступ в Європейський Союз стало відомо, що Данія, Нідерланди і Швеція виступають проти.

Водночас, Данія активно надавала допомогу Україні у скрутні часи.

На тлі кризи Данія вирішила додатково виділити €22 млн на посилення сектору безпеки України, прем’єр-міністрерка цієї країни не виключила постачання в Україну військової техніки. Тоді ж Україна отримала гарантії на €73 млн технічної допомоги від Данії в межах наступної фази Данської програми європейського сусідства DANEP для підтримки забезпечення фінансової та економічної стабільності України.

Наприкінці січня 2022, відповідно до опитування YouGov EuroTrack + US, у разі нападу Російської Федерації воювати за Україну були готові громадяни лише трьох країн: Данії, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки. При цьому серед датчан було найбільше прихильників використання своєї армії для захисту України.

Після початку вторгнення Данія заявила, що значно збільшить свій оборонний бюджет і буде позбуватися від російського газу.

У квітні вона погодилась очолити процес повоєнного відновлення Миколаєва. Миколаїв і Данія вже підписали меморандум про співпрацю. У квітні ж Данія стала першим донором Фонду відновлення зруйнованої війною української енергетичної інфраструктури.

Як повідомляло видання Emarat Daily, дозволила своїм добровольцям воювати за Україну проти Росії.

Данія передала 25 бронетранспортерів Piranha ІІІ у версії 8х8, 50 гусеничних бронетранспортерів M113 і важкі міномети М10 разом із тисячами мінометних снарядів для них, протикорабельні ракети «Harpoon» та пускові установки для них та ще багато чого. Вона допоможе Україні із військовою формою та зимовим одягом.

Міноборони Данії оголосило про приєднання до очолюваної Великою Британією ініціативи з навчання українських військових. Країна не лише направила 130 інструкторів до Британії для навчання військо службовців ЗСУ, але й виступила за ініціативою навчати українців на своїй території.

Саме Данія спільно з Великою Британією виступила з ініціативою проведення  конференції північноєвропейських союзників з підтримки України в Копенгагені, в якій взяли участь понад 20 країн. На ній було домовлено надати Києву додаткову підтримку в розмірі понад 11 мільярдів данських крон (€1,5 млрд).

Станом на середину серпня загальний обсяг допомоги Данії Україні, включно зі зброєю та навчанням військового персоналу, досяг приблизно 3 млрд данських крон (близько €400 млн).

21 вересня Уряд Данії виділив ще 25 млн данських крон ($3,6 млн) для гуманітарної допомоги жінкам та дівчатам в Україні і Молдові.