Поточна аналітика

Потрібно зупинити російський експорт

Коли росія вдається до терору методами інших розбійних держав, для України є важливим визнання її державою-спонсором тероризму. Це дасть змогу розраховувати на новий рівень санкцій проти держави-агресора.

Для цього є всі передумови і розуміння більшості країн світу.

Показовим в цьому плані стало голосування за резолюцію Генасамблеї ООН щодо підтримки територіальної цілісності України. Проти проголосувало лише 5 країн: сама росія та залежні від неї сателіти: Білорусь з нелегітимним диктатором, Північна Корея, Сирія і Нікарагуа.

Символічне значення мала резолюція ПАРЄ та рішення парламентів країн Балтії що вочевидь, матиме своє продовження у рішеннях країн-членів Великої Сімки.

Усе це свідчить на користь того, що вже найближчим часом росія може бути визнана провідним країнами світу державою-спонсором тероризму.

Такий статус для держави-агресора тягне за собою абсолютно чіткі правові наслідки. З країною-терористом ти не можеш мати справу. Це новий пласт санкцій, який буде застосований демократичними країнами.

Передусім, це мають бути екстериторіальні санкції, які мають паралізувати весь російський експорт.

Щоб росія не могла фінансувати армію, її доходи від експорту треба скороти учетверо.

Поки що російський, передусім енергетичний, експорт скорочується, але темпи мають бути набагато вищими. Так, за даними Міжнародного енергетичного агентства, доходи російської федерації від експорту нафти у вересні скоротилися на 17,3%, або 3,2 мільярда доларів США, порівняно із серпнем. Це є найнижчим місячним показником за весь 2022 рік. Причиною цього стало зменшення експорту до країн ЄС на 390 тисяч барелів на день та падіння цін на нафту російської марки Urals на 8,7% порівняно з серпнем.

Загалом же, за даними МЕА, з початку року частка країн Євросоюзу у експорті російської сирої нафти та нафтопродуктів упала з 50% до 35%.

Очікується, що експорт російської нафти до країн ЄС ще більше скоротиться у грудні, коли набуде чинності перша частина санкцій Євросоюзу щодо російської нафти, яка охопить увесь морський та значну частину трубопровідного імпорту сирої нафти з рф, та в лютому, коли набудуть чинності обмеження щодо імпорту російських нафтопродуктів.

6 жовтня Європейський Союз остаточно ухвалив восьмий пакет санкцій проти росії через спробу незаконної «анексії» Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. 17 жовтня, Рада ЄС розгляне дев’ятий пакет санкцій проти росії. Йдеться про обгорнення конфіскації заморожених російських державних активів та створення спеціального трибуналу за злочини, вчинені росією.