Поточна аналітика

Повернення українських біженців має стати пріоритетним завданням для уряду вже зараз

За даними ЗМІ, у Польщі вийшли на роботу 84% українських біженців. Проте близько третини (32%) хочуть якнайшвидше повернутися до України. Лише 6% опитаних заявили, що хочуть назавжди залишитись у чужій країні. Решта або ще не визначилася з планами, або планує повертатися на батьківщину не одразу по закінченні війни, а затриматися в Польщі на рік чи два.

Українці, які вирішили залишитися у Польщі, здебільшого ухвалили таке рішення на тлі успішної інтеграції до польського суспільства. Цьому, зокрема, сприяла політика сусідньої держави у частині працевлаштування, бо Польща зазнає дефіциту робочої сили.

  • Більшість біженців, а саме 84%, знайшли роботу, влаштували дітей у садки та школи, відкрили свій бізнес, здобувають у Польщі освіту. Дехто створив сім’ю, деяким нікуди їхати через розбомблені будинки.

Загалом же, за даними Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) за попередніми оцінками масштабів міграції та переміщення робочої сили, 35% довоєнного населення України зараз живе далеко від дому.

  • З 41,4 млн населення у 2021 році приблизно 7,8 млн залишили Україну, а ще 6,5 млн стали внутрішніми переселенцями.

Майже кожна четверта українка зараз перебуває за кордоном. Більшість із них до виїзду з країни були працевлаштовані. Україну також залишили 13% чоловіків, стверджують в ЄБРР.

Хоча, згідно з даними дослідження ЦЕС, більшість респондентів говорили, що планують жити в Україні, але дослідники не впевнені, що вони дійсно повернуться, і визначають а це наступні причин:

  • чим довше триватиме війна, тим більше українців знайдуть роботу за кордоном і адаптуються до життя там;
  • навіть якщо жити в Україні людям подобається більше, ніж за кордоном, деякі українці вважають, що перспективи для їхніх дітей кращі за кордоном, тому готові зазнавати тимчасових незручностей заради майбутнього дітей;
  • людям, які виїхали із зони бойових дій, можливо, нікуди повертатися.

Дослідники вважають, що за кордоном можуть залишитися від 860 тис. до 2,7 млн українців. Неповернення українців матиме суттєвий вплив на українську економіку, яка може втратити через це від 2,5 до 7,7% ВВП. Еміграція негативно позначиться на демографічній ситуації в Україні та на умовах її повоєнного відновлення. Тому держава має докласти максимум зусиль для того, щоб біженці поверталися.