
Петро Порошенко закликав повернути скасовані доплати військовим.
Як відомо, Міноборони з 1 лютого скасовуло додаткову винагороду в 30 000 грн військовим та силовикам, які «не перебувають на передовій». Мотивація – «заради справедливого підходу».
- Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що протягом 2022 року Міноборони профінансувало майже у 10 разів більше коштів на грошове забезпечення воїнів та додаткові виплати, ніж було у 2021 році.
- На 2021-й рік в оборонній сфері (це не тільки Міністерство оборони, а й Нацгвардія та інші) грошове забезпечення та зарплата з нарахуваннями була запланованана рівні майже 150 млрд грн. Тобто на цей напрям оборони у 2022-му витратили більше 1 трлн грн. Це приблизно третина всіх бюджетних витрат за рік.
Запропонований урядом варіант «економії коштів» за рахунок «диференціації» є абсолютно контрпродуктивним в умовах війни. Формально зменшуючи бюджетні видатки, новий Порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Сил оборони України негативно вплине на мотивацію бійців та темпи мобілізації.
- Уся «диференціація» зводиться до банальної дихотомії – комусь давати доплати, а когось залишити без них. При цьому не враховуються особливості різних ділянок зони бойових дій чи особливості служби в окремих підрозділах чи родах військ.
- Якщо вже запроваджується диференціація, то вона має бути багатоаспектною і багатоступінчастою за рахунок застосування різних розмірів доплат – в залежності від конкретних підрозділів.
Але «ЄС» виступає взагалі проти скасування доплат усім категоріям військовослужбовців, оскільки це суперечить фундаментальному принципу ведення воєн ще з часів фараонів – той, хто не хоче годувати свою армію, змушений буде годувати чужу.
У більшості своїй ті 30 тис., які так муляють очі декому в уряді, йдуть на закупівлю спорядження, форми, нормальних бронежилетів чи спальників, ремонт авто і приміщень, в яких змушені перебувати військовослужбовці. Закупається й інше обладнання, необхідне для більш-менш гідного існування і несення служби.
- Наприклад, за підрахунками ЗМІ, повний комплект зимового спорядження коштує нині 22 тис. грн і більше.
Ще більш цинічно рішення уряду щодо скорочення грошового забезпечення військових виглядає на тлі численних корупційних скандалів у Міністерстві оборони та інших органів цієї влади.
То ж позиція «ЄС», яку вона відстоювала ще до початку повномасштабного вторгнення є незмінною: економити на армії неприпустимо.
Є чимало статей, з яких можна брати видатки на підтримку армії: пропаганда «марафон»/ «дом», надлишкові видатки ДБР і ОГПУ, роздуті бюджети «будівництва» і інші «годівнички».