Поточна аналітика

Повернути відкритість державних закупівель з урахуванням особливостей воєнного часу

Як повідомив глава ЦПК Віталій Шабунін, ухвалення законопроекту №8381, який має на меті повернути прозорість незбройних закупівель Міноборони, блокував голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич.

Зрештою, під тиском громадськості і опозиції питання таки було винесене до зали і проголосоване 24 лютого 2023. Але завзяття, з яким «слуги» боролись проти нього, показує їхній острах перед викриттям їхніх схем.

Вочевидь, найбільше чинну владу лякає зобов’язання оприлюднити ціни зі старих договорів Міноборони. Як відомо, О.Рєзніков, який пообіцяв це зробити з доброї волі, поки що так і не оприлюднив їх.

  • Юрій Ніколов повідомив, що Міністерство оборони підписало угоду на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, які дислоковані у тилових регіонах, на загальну суму 13,16 млрд грн. За його даними, ціни на найбільш ходові харчі у межах угоди виявилися завищеними у 2-3 рази. Зокрема, за оприлюднених документів випливало, що вартість закуплених яєць становить 17 за шт. (замість 6,70-9 грн у супермакетах).
  • Пояснення міністра, що така ціна – технічка помилка при переведенні вартості за кілограм яєць в штуки, виглядала не надто переконливою.
  • Тим більше, що у Міністерстві оборони ігнорували інформацію про корупційні ризики під час закупівель речового майна, як випливає з інтерв’ю начальника відділу оборонного планування логістики ЗСУ полковника Є. Єлькіна.
  • Не можна допускати ситуації, коли повна безконтрольність у державних закупівлях відкриває шлях корупції і зловживанням.

Закупівлі за бюджетні кошти мають бути відкритими. Це сприяло б посиленню громадського контролю за процесом закупівель і зменшенню можливостей для корупції.

Попри воєнний стан в Україні, систему державних закупівель потрібно повертати в конкурентне поле.

Мають бути запроваджені суворіші правила та санкції за порушення законодавства про закупівлі. Це може включати аудит процесів закупівель і розслідування підозр у корупції.

Відкриття процесів закупівель для більшої кількості учасників, а також використання відкритих та прозорих торгів, дозволить використовувати бюджетні кошти під час закупівель більш ефективно.