Поточна аналітика

«Правова» основа для рейдерства квартир одиноких людей

Команда Зеленського ніяк не може полишити ідею залізти до кишень громадян. Його Кабмін пропонує нові випробування для 3 млн. малозабезпечених людей, які отримують субсидії.

За повідомленням ЗМІ, уряд готує нормативно-правову базу для здійснення перевірок одержувачів соціальної допомоги. Уряд оприлюднив проект постанови про Деякі питання здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей, яким передбачається затвердити «Порядок здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та за дотриманням прав дітей». Згідно з проектом, постанова має набрати чинності з 1 січня 2022 року.

Згідно з новим Порядком, для перевірки повноти та достовірності поданих отримувачами соціальної підтримки відомостей, які впливають на встановлення права на отримання соціальної підтримки та визначення її розміру, уповноважена особа (за потреби разом із представником територіальної громади) може відвідувати отримувачів соціальної підтрим2927ки за місцем проживання, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, які перебувають на обліку в службі у справах дітей, за місцем їх проживання, навчання і роботи (з метою визначення достовірності фактів порушень їхніх прав), а також отримувати письмові пояснення щодо причин порушень законодавства з питань надання соціальної підтримки та порушень прав дітей.

У разі перешкоджання отримувачами соціальної підтримки (членами їхніх родин/домогосподарств) відвідуванню уповноваженою особою їхнього місця проживання надання соціальної підтримки призупиняється. Надання соціальної підтримки поновлюється на умовах, визначених законодавством, після усунення перешкод і з’ясування обставин, які вплинули (могли вплинути) на встановлення права на отримання соціальної підтримки та визначення її розміру.

Тобто, працівники Нацсоцслужби та її територіальних органів можуть без жодних проблем заходити у помешкання людей і проводити перевірку їх проживання. Це суперечить принципам приватності життя та засадам Конститції України.

Варто зазначити, що навіть масове декларування доходів, яке запровадили в травні 2021 року для отримувачів субсидій, несе в собі небезпеку: створюється база даних одиноких безпомічних людей, де вказані їх доходи і майновий стан. А зараз, ще й інспектори будуть ходити по квартирах і визначати самотужки на місці реальний майновий стан населення, кількість людей, які проживають і т.п. Тобто, яким чином і хто скористається такою інформацією – не відомо. Але, не виключено, що у майбутньому почастішають випадки виселення і рейдерства квартир у одиноких безпомічних людей.