Поточна аналітика

Проблеми у банківській сфері рф наростають

Кредитні канікули через мобілізацію є доволі затребуваними в російському суспільстві. Але, як повідомляє російський «Коммерсант», чимало російських банків, використовуючи формальні причини і юридичні можливості, відмовляють росіянам у такій відстрочці. З іншого боку, в рф фіксують подальше зростання обсягів виданих кредитів від макрофінансових організацій (короткострокові кредити доволі великі відсотки) – що свідчить про соціальні проблеми в російському суспільстві.

Відстрочка по сплаті кредиту через мобілізацію стає доволі популярною в рф. Середні і великі російські банки отримали вже по кілька тисяч заявок на відстрочку (наприклад, Совкомбанк заявив, що він вже навіть схвалив 7 тис. таких заявок). В основному мова йде про надані кредити готівкою. Але вже на профільних банківських сайтах розміщено десятки скарг про те, що російські банки (у т.ч. Сбербанк, Альфа-Банк, ВТБ, тощо) демонструють «недобросовісний підхід» до надання кредитних канікул для мобілізованих. Пишуть у т.ч. про швидкі відмови у кредитних канікулах, про ігнорування в банківських чатах таких питань, тощо. Окремі банки пояснюють ситуацію проблемами технічного характеру, інші – взагалі не визнають такої проблеми.

Ще на початку жовтня, коли в рф тільки почав працювати механізм кредитних канікул для мобілізованих, ми повідомляли, що вже тоді почалися проблеми. Зокрема, по нових кредитах напряму банки потенційним клієнтам-чоловікам не відмовляли, але підвищували для них кредитні ставки і знижували обсяги кредитного ліміту, таким чином змушуючи позичальника кредит не брати. Також серед документів банки почали просити надати військовий квиток, час розгляду заявки збільшився для таких позичальників на 20-30% і до того ж, почали виникати проблеми із страхуванням життя позичальника – якщо він може потенційно бути мобілізованим. Також банки почали вимагати, аби дружини таких позичальників також брали на себе відповідальність за кредит.

Списання кредиту і кредитні канікули – в реаліях рф це стимул доволі серйозний – адже в багатьох регіонах рф місцеве населення «закредитовано» і «перекредитовано». Особливим головним болем стало т.зв. «мікрокредитування» під величезні відсотки – за даними Тінькофф Банку, ще станом на кінець березня 2022 р. в рф у 15,8 млн. росіян були мікрокредити (середня ставка – 300% річних) – причому за два попередні роки кількість позичальників мікрокредитів зросла вдвічі.

Як повідомляє «Коммерсант», цього року ринок мікрокредитування в рф зросте ще на 10-15%. Що вказує на наявність попиту на такі кредити – і, відповідно, на соціально-побутові проблеми частини населення рф, для яких макрофінансові компанії є, так би мовити, «позичальником останньої надії», а звичайні банківські кредити під менші відсотки для них недоступні.

За 9 місяців 2022 р. чистий прибуток 30 найбільших макрофінансових компаній рф становив 10.26 млрд. рублів, збільшившись на 30% (порівняно до аналогічного періоду 2021 р.). Чистий відсотковий дохід зріс майже на 11% до 29.5 млрд. рублів.

Певною мірою макрофінансові компанії в рф стали бенефіціарами ситуації, що склалася – з одного боку, рівень добробуту знизився (що посилило попит на кошти в борг), з іншого боку, банки посилили свої вимоги до позичальників. До того ж спрацювало і зростання вартості частини майна, яке часто стає заставою – передовсім, автомобілів. Через різке падіння ринку, ціни на наявні автомобілі почали зростати.

У той же час при наявному оптимізмі серед мікрофінансових компаній, навіть в їхніх коментарях є окремі песимістичні моменти, пов’язані з війною і падінням доходів населення. Причому мова і про окремі короткострокові і більш тактичні ризики – наприклад, цього року компанії не очікують традиційного передноворічного зростання обсягів мікрокредитування. Але також мова і про більш довгострокові і стратегічні ризики – зокрема, вже говорять, що на 2023 р. починають «визрівати кредитні ризики». Тобто може йти мова про те, що велика частина неповернення кредитів може «перебити» навіть модель макрофінансового кредитування, де відносно велика частка неповернення кредитів компенсується дуже великою ставкою.