Поточна аналітика

Продовжується «юанізація» російської економіки – залежність рф від Китаю зростає

На зустрічі з лідером Китаю Сі Цзиньпіном путін заявив про готовність використовувати китайський юань у торгівлі не лише з Китаєм, але і з іншими країнами Азії, Латинської Америки і Африки. Зараз близько 16% всіх експортних розрахунків рф проводиться в китайських юанях. І за словами путіна, дві третини товарообігу між рф і Китаєм здійснюється у рублях і юанях. Також путін закликав максимально розширювати присутність російських і китайських банків на територіях один одного.

Протягом останнього року, дійсно, відбувалася «юанізація» російської економіки – частка юаня в розрахунках рф за експорт зросла з 0,2% до 16%. З середини минулого року рф посідала вже  3-тє місце в світі за обсягами розрахунків в юанях (3,9% всіх розрахунків в юанях у світі) після спеціального адміністративного району Гонконг (майже 71%) і Великої Британії (6,4%).

Хоча до 2022 р. рф не входила навіть в десятку за цим показником. На Московській біржі обсяги торгів юанем ще з серпня 2022 р. випереджають обсяги торгів доларом і євро. У валютній структурі Фонду національного добробуту рф юань як валюту, в якій можуть зберігатися «заощадження» рф було включено лише в лютому 2021 р. (тоді обмеження було 15%), станом на кінець 2022 р. близько 30% ФНД було номіновано в юанях, і з 2023 р. було прийнято рішення підвищити максимальний ліміт частки юаня в ФНД рф до 60%. Вже чимало російських банків почали пропонувати населенню депозитні вклади, номіновані в юанях.

Серед основних позитивів юаня для рф – дружня (як вважають на москві) політика до рф, відносна стабільність і низька волатильність юаня. Вважається, що юань є недооціненою валютою (Китай не посилює юань, аби не послаблювати експорт).

З 2016 р. китайський юань входить до кошику валют, які формують СПЗ (спеціальні права запозичення) МВФ (IMF Special Drawing Rights). Причому частка юаня в СПЗ (майже 11%) навіть трохи вища, ніж частка японської ієни чи британського фунта. Міжнародні валютні резерви Китаю – найбільші в світі (3,13 трлн. доларів у лютому 2023 р.). Китайський уряд просуває використання юаня як засобу платежу в зовнішній торгівлі не лише з рф – так, у грудні 2022 р. пройшли перші розрахунки між Китаєм і Саудівською Аравією, номіновані в юанях. І цілком імовірно, що Саудівська Аравія зберігатиме частину своїх валютних резервів в юанях.

Але щодо юаня є одна велика проблема – він не є вільно конвертованою валютою.

  • У світі зараз є 18 вільно конвертованих валют (від долара США і євро і до ізраїльського шекеля, мексиканського песо і угорського форинта, які ввійшли до «ліги» ВКВ найпізніше).
  • Юаня в цьому переліку немає, але є гонконгський долар (нагадаємо САР Китаю – Гонконг і Макао – мають власні валюти).
  • Лише ці 18 вільноконвертованих валют не мають жодних обмежень щодо міжнародних платежів, операцій щодо обміну валюти, інвестицій – через використання конверсійної банківської платіжної системи CLS.
  • Вартість цих валют визначається не державою, а виключно ринком – попитом і пропозицією даних валют. Китай, який хоч і суттєво послаблював валютний контроль протягом останніх років, все ж таки здійснює значний вплив на національну валюту. А це означає, що збільшуючи частку національних заощаджень рф у китайській валюті, збільшуючи частку зовнішньої торгівлі, номінованої в юані, російський уряд також збільшує власну залежність від китайського уряду.

Імовірно тому, незважаючи на силу китайської економіки (другої за обсягом у світі, а з урахуванням купівельної спроможності – навіть першої), тим не менш юань поки що дуже мало використовується як валюта розрахунку за зовнішньоторговельні операції.

Як свідчить статистика SWIFT, у китайських юанях в середньому номіновано 1,3-2,5% усіх експортно-імпортних операцій, які оплачуються через SWIFT.

  • Наприклад, у січні 2023 р. 45,4% всіх платежів через SWIFT здійснювалося в доларах США, 33,3% – в євро.
  • А у китайських юанях – лише 1,33% (китайська валюта уступила не лише долару США і євро, але також британському фунту (4,5%), японській ієні (4,3%), канадському долару (2,2%), швейцарському франку (1,57%) і австралійському долару (1,37%).