Поточна аналітика

Протягом листопада 2024 р. на рф активно обговорювали можливість замороження банківських депозитів росіян

Протягом листопада 2024 р. на рівні експертів, депутатів держдуми РФ, а минулого тижня вже навіть на рівні керівництва центробанку РФ обговорювали можливість заморозки депозитних вкладів у російських банках.

Ця тема дуже болісна для старшого покоління, яке ще пам’ятає заморозку вкладів в останні місяці соср – тоді ще в 1991 р. при радянському прем’єрі Павлові було обмежено місячний розмір видачі грошей з ощадних книжок не більше 500 рублів на місяць. Після того як заморозку було знято, купівельна спроможність радянського рубля знизилася більш, ніж в 10 разів.

Цього разу панічні настрої почали нагнітатися після коментаря з боку доктора економічних наук, доцента Фінансового університету при уряді РФ Алєксія Зубца, який на початку листопада 2024 р. заявив, що замороження банківських депозитів – це цілком можливий сценарій.

Насправді, для заморозки вкладів росіян є два основних аргументи. Перший аргумент – антиінфляційний.

Протягом 2024 р. через високу ключову ставку центробанку РФ (яка нещодавно була додатково підвищена з 19 до 21%) комерційні банки РФ пропонували доволі непогані відсоткові ставки по депозитах, які вже зросли впритул до 20%.

Таким чином вдалося частину грошової маси вилучити з готівкового обігу і на певний строк «ізолювати» на банківських депозитах. Завдяки цьому обсяг депозитів з початку року в РФ зріс з приблизно 39 до 50 трлн. рублів. І, за прогнозами, до кінця 2024 р. він зросте додатково до 56 трлн. рублів.

Але виникає питання – що станеться, якщо цей депозитний навіс впаде – тобто якщо цей обсяг хлине назад на готівковий ринок? Або через різке зниження ключової ставки (і відповідно, зменшення депозитних ставок) – на чому наполягають російські виробники, у першу чергу глава «Ростеха» Сєргєй Чемезов.

Або через поточну інфляцію – якщо росіяни відчуватимуть, що навіть високі депозитні ставки не перекривають інфляцію. Імовірно, що в такому разі більш вигідним для російської влади сценарієм було б спрямувати цей «депозитний навіс» на ринок житлової нерухомості, який вже входить в повномасштабну кризу (про можливе банкрутство найбільшого російського забудовника групи «Самольот» ми писали пару тижнів тому).

Або через зниження довіри до банківського сектору. Так, зараз в РФ діє державна гарантія на депозити фізосіб – максимум до 1,4 млн. рублів на особу (хоча за діючим курсом, це менше 14 тис. доларів) і близько 97% депозитів застраховані. Але пам’ять не лише про 1991 р., але і про 1998 р. (тоді вклади не заморожували, але рубль обвалився у серпні 1998 р. дуже неочікувано і різко) ще відносно свіжі.

Другий аргумент на користь заморожування банківських вкладів – фінансування війни. Нагадаємо, за 2023 р. ліквідна частина Фонду національного добробуту РФ (основної скарбнички росіян на «чорний день») у доларовому еквіваленті скоротилася на 36% – до 55,88 млрд. доларів. Станом на 1 жовтня 2024 р. ліквідні активи ФНД сильно не змінилися – за офіційними даними, 56,7 млрд. доларів (у т.ч. 222 млрд. китайських юанів, 293 тонни золота і 1,6 млрд. рублів – незначне зростання могло відбутися за рахунок підвищення світових цін на золото). Але до кінця року ФНД, скоріш за все знизиться – через заплановані значні витрати у грудні 2024 р.

У серпні 2024 р. центробанк рф офіційно визнав, що у разі суттєвого просідання цін на нафту ліквідна частина ФНД може обнулитися вже у 2025 р.

Відповідно, фінансова «підстраховка» у вигляді ФНД може зникнути. Є ще варіант фінансування війни через збільшення державного боргу, тим більше, що його співвідношення до ВВП у попередні місяці і роки було дуже незначним (близько 15% ВВП). Але незважаючи на низьке боргове навантаження ринок поки що не поспішає давати в борг російській державі. Зараз обсяги залучення коштів через ОФП (облігації федеральної позики) значно відстають від планів, а відсоткова ставка по багатьох ОФП вже перевищує 17% – що створює додаткове навантаження на федеральний бюджет.

Звичайно, сценарій заморозки депозитів росіян все ж таки залишається поки що малоймовірним. І глава ЦБ рф Е.Набіуліна в різкій формі цей сценарій відкинула минулого тижня. З іншого боку, добре, що такі чутки вже почали активно циркулювати в РФ, знижуючи довіру населення до банківського сектору РФ.