Поточна аналітика

«Протидія ворожій дезінформації»: непрофесіоналізм і безпорадність влади

Гібридна агресія, яка здійснюється проти України Росією, є комплексом військових та невійськових засобів, серед яких не останнє місце належить засобам пропаганди та дезінформації.

Саме тому однією з важливих складових протидії такій гібридній агресії є вироблення відповідних механізмів

Однак голосно оголошена президентом Зеленським ініціатива щодо створення Центру протидії дезінформації і досі залишається лише благими намірами.

Принаймні в інформаційному просторі досі відсутні сліди його діяльності.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики принаймні першим  створив офіційну сторінку в соціальній мережі Facebook. З моменту свого створення оновлення інформації на цій сторінці відбувається в середньому раз на два дні.

Щоправда, Центр протидії дезінформації, який створювався при Міністерстві культури України та який голосно анонсував особисто президент Зеленський, в результаті був заснований як редакція державного інформагентства «Укрінформ» з штатним розкладом 9 співробітників. Про це йдеться в документах, отриманих від Українського національного інформагентства «Укрінформ» у відповідь на запит Українських Новин в Міністерство культури України. Станом на кінець червня керівник цього центру Л. Цибульська продовжувала працювати в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки на громадських засадах.

Сторінка ж Центру при РНБО не містить притомного оновлення інформації, якщо не вважати таким два пости, один з яких – посилання на заяву Єрмака, друга – посилання на Указ Президента України, яким затверджено Положення та визначено структуру Центру.

11 березня 2021 р. Рада нацбезпеки й оборони ухвалила рішення створити Центр протидії дезінформації як робочий орган РНБО. 20 березня президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБОУ про створення відповідного Центру.

  • Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що міжнародний Центр протидії дезінформації розпочне роботу орієнтовно з середини березня.
  • Щоправда, лише 2 квітня президент Володимир Зеленськийпризначив керівника цієї структури – Поліну Лисенко, щодо професіоналізму та досвіду якої неодноразово висловлювалися небезпідставні сумніви. 
  • До речі, ФБ сторінка офіційного керівника українського (!) центру протидії дезінформації при РНБО України, де інформації про імітацію діяльності центру більше, аніж на офіційній сторінці Центру, є закритою для більшості користувачів ФБ, та підписана мовою агресора – «ПолИна ЛЫсенко».

Показово також, що станом на 10 год. ранку 6 липня 2021 р. за сторінкою Центру при РНБОУ стежили аж… 318 осіб. За аналогічною сторінкою Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Мінкульті того ж дня стежили лише 3 318 осіб.

РНБО свого часу так і не змогла повідомити про результати діяльності Центру протидії дезінформації з моменту його створення, посилаючись на незавершеність розробки положення про Центр і відсутність форм аналітичної звітності про роботу.

При цьому Апарат Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України повідомив, що Центр протидії дезінформації (ЦПД) не є структурним підрозділом РНБО, а керівник ЦПД Поліна Лисенко не є працівником Апарату РНБО.

Запит «ЄС», спрямований до Центру протидії дезінформації при РНБО України і до Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики з вимогою розслідувати дезінформаційну кампанію проти п’ятого Президента України, лідера партії Петро Порошенко, так і залишився без відповіді.

Єдине, що поки що «вдалося» чинній владі, так це розробка тогочасним міністром культури, молоді та спорту України В.Бородянським законопроєкту щодо протидії дезінформації, який жорстко  розкритикували в ОБСЄ, а журналістська спільнота України заявила, що запропонований Мінкультом документ спрямований на встановлення контролю влади над українськими медіа.

А поки Зеленський робить вигляд, що протидіє ворогові, створюючи «центр протидії кібербезпеки» за допомогою «центру дезинформації», реальний анонімний російський телеграм-канал «НачШтабу», створений з дезінформаційною метою, рекламують на білбордах в Києві неподалік від приміщення українського Генштабу ЗСУ.

Це все, що потрібно знати про протидію дезінформації у гібридному протистоянні з боку чинної влади.