Поточна аналітика

Провал в оборонних замовленнях

За повідомленням ЗМІ, низка військових проектів під загрозою через відсутність реформи оборонного замовлення. Протягом 2020 року одразу кілька державних оборонних підприємств поскаржилися в уряд на відсутність фінансування таємних військових проектів в рамках оборонного замовлення Міністерства оборони України.

Через затримки у реформуванні державних оборонних замовлень влада поставила під загрозу національну безпеку країни.

У кінці минулого року Павлоградський хімічний завод, який виробляє спорядження ракетних двигунів, повідомив в РНБО, що Міноборони ігнорує виконання Указу Президента № 59/2020 щодо створення нових видів ракетного озброєння та боєприпасів. Зокрема МОУ не вчасно прийняло рішення із замовлення виробництва ракетних комплексів «Вільха», «Вільха-М», «Гром» та інших.

На хімзаводі підкреслили, що не можуть отримати фінансування від міністерства, а тому унікальні виробничі потужності підприємства простоюють, а фаховий персонал звільнений. За результатами фінансового звіту за 2020 рік Павлоградський хімзавод отримав 156,8 млн грн чистих збитків.

Запорізьке держпідприємство «Радіоприлад», що спеціалізується на виробництві радіоапаратури для ЗСУ, у листі до уряду повідомило, що не має прямих контрактів з Міністерством оборони в межах державного оборонного замовлення. Натомість має лише субпідряд від Харківського конструкторського бюро з машинобудування імені O.O. Морозова, яке виготовляє БТР-4Е для армії. Однак, через незавантаженості та несвоєчасних виплат від ХКБМ, яке в свою чергу не може вчасно отримати виплати від Міноборони, «Радіоприлад» не здатне гарантувати системну роботу. На кінець року дебіторська заборгованість ХКБМ перед «Радіоприладом» склала 4,9 млн грн.

Львівський державний завод «ЛОРТА», що виробляє апаратуру зв’язку спецпризначення, протягом минулого року не міг отримати від Міноборони фінансування за замовлену продукцію, на виробництво якої завод витратив власні обігові кошти у сумі 25 млн грн.

Група підприємств Держкосмосу повідомила уряду, що програма «Виробництво військових транспортних засобів» за 2020 рік була профінансована лише на 25%. Зокрема відсутнє оборонне замовлення на виробництво нових танків «Краб» та «Булат».

На другий рік президентства Зеленського, реформи ОПК залишаються у статусі обговорень на робочих групах. Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості тільки-но завершило, а Міноборони продовжує працювати над розробкою підзаконних актів, необхідних для запровадження закону «Про оборонні закупівлі». Хоча закон мав запрацювати ще в січні 2021 року. По суті, оборонні закупівлі на сьогодні заблоковані у небезпечний для України час.

Навколо законопроекту про реформу Укроборонпрому №3822 тривають кулуарні баталії через те, який саме орган влади буде контролювати фінансові потоки майбутньої компанії – правонаступника концерну. Станом на сьогодні 02.06.2021 року законопроект готують до другого читання. Відсутність закону гальмує будь-яке перетворення Укроборонпрому на сучасну компанію.

Дивлячись на усі незрозумілі рухи навколо реформування оборонного замовлення, виглядає так, що діяльність влади Зеленського та його «слуг» направлена на руйнування усіх реформ в оборонній сфері, розпочатих за часів Петра Порошенка.