Поточна аналітика

Причини «бюджетного покращення» в липні: 1) іноземна допомога, 2) інфляція, 3) економія на поверненні ПДВ.

Мінфін відрапортував: дефіцит держбюджету у липні вдалося різко скоротити – до 3,7 млрд. грн.

А глава податкового комітету парламенту Данило Гетманцев, більш відомий своїм «поетичним» порівнянням українського бізнесу з гусаком, якого варто правильно обскубувати, заявив, що індикативні показники держбюджету у липні виконано на 144,7%. Мовляв, у липні до держбюджету надійшло 64 млрд. грн. – на 24,5 млрд. більше ніж  у липні 2021 р.

Виникає просте питання: яким чином в економіці, яка за 2022 р., як очікує уряд, впаде на 35% (а за 1-й квартал 2022 р. падіння ВВП України, за даним Держстату, склало 15,1%), в країні, де йде війна, що споживає величезні у т.ч. бюджетні ресурси, таке виконання держбюджету?

Гетманцев головною причиною називає «ліквідацію різного роду тіньових схем».

Але, насправді, реальних причин кілька. По-перше, і це визнає Мінфін, у липні різко зросли обсяги міжнародної допомоги Україні у вигляді грантів (які не треба повертати і які, відповідно, за методологією заносяться до доходів держбюджету).

  • Якщо в травні світ виділив у вигляді грантів Україні 15,9 млрд грн у травні, 38,1 млрд – у червні, то у липні грантова підтримка досягла рекордних 80,4 млрд. грн.

По-друге, в умовах, коли інфляція за півроку (індекс споживчих цін до грудня 2021 р.) склала 17,4%, гривня девальвувала до 40 грн. за долар, а при цьому основний наповнювач держбюджету – це ПДВ (у т.ч. з імпорту), то виконувати і перевиконувати плани доходів держбюджету не важко навіть за умови падіння економіки. Адже тут інфляція і девальвація гривні грають на руку уряду – чим вищі ціни, тим вищі ПДВ-відрахування з кожного товару.

По-третє, у липні уряд дуже «зекономив» на відшкодуванні ПДВ.

  • За офіційною інформацією Мінфіну, рівень відшкодування ПДВ у липні склав рекордно низькі 0,6 млн. грн. – при 9,5 млрд. грн. відшкодування в червні. Тобто якщо тільки Мінфін у офіційному прес-релізі не переплутав мільйони з мільярдами, виходить, що рівень відшкодування ПДВ у липні обвалився в 15,8 тисяч разів (!).

Є й інші причини зростання доходів – у т.ч. повернення ПДВ і та мит на деякі імпортні товари (у т.ч. авто), граничні строки сплати ПДВ (до 31 липня) для осіб, які звільнялися від відповідальності за несвоєчасне подання звітності чи сплати податку.

Але ключове – покращення фінансових показників держбюджету, на жаль, поки що не ґрунтується і не є підтвердженням «видужання» економіки країни. Для такого видужання потрібна системна економічна політика, а не відмова повертати ПДВ.