Поточна аналітика

Приклад з запровадженням українськомовної версії національних та регіональних ЗМІ демонструє далекоглядність мовної політики Порошенка

З 16 січня 2022 року набрала чинності норма статті Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з якою державні та регіональні друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Ця норма не поширюються на друковані засоби масової інформації, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу. Так само ці зміни не поширюються на місцеві ЗМІ, які будуть жити за новим законом з 2024 року.

Фактично, ця законодавча норма формалізувала і фіналізувала довгостроковий процес, який і так відбувався в Україні. До прикладу, ще в попередні роки з власної ініціативи почали випускати українськомовну версію такі видання як «Дзеркало тижня», «Коментарі», пізніше «Новое время», глянцевий журнал ELLE Ukraine тощо.

Загалом під дію Закону підпадає 107 журналів і 217 газет і той факт, що ми не отримали жодного негативу від самих ЗМІ щодо такого нововведення, свідчить про те, що відведений Законом час – майже 2,5 року з часу його прийняття – був абсолютно достатній для підготовки до реалізації на практиці цих законодавчих змін. Навіть проросійські і традиційно російськомовні видання достатньо безболісно подолали мовний бар’єр: з 10 січня — газета «Вести», з 13 січня «КП в Украине», «Факты и комментарии», 14 січня — журнал «Фокус». Повністю українською мовою стали виходити всі видання UMH Group («Корреспондент», «Футбол», «Теленеделя» тощо), журнал «Бурда» та Viva. Навіть, дуже специфічне нішове видання Playboy Ukraine зробило це безболісно.

При тому, що штрафи за невиконання цієї норми Закону (6800–8500 грн.) є відносно невеликими для ЗМІ і запроваджуються лише з 16 липня 2022 року.

Це ще раз підтверджує той факт, що прийнятий у 2019 році і підписаний 25 квітня 2019 року Президентом України П.Порошенком Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який передбачив поступовість і поетапність в утвердженні державного статусу української мови, був дуже гнучким. 16 січня 2021 року було введено в дію норму про обслуговування в торгових мережах українською, через рік – створення українськомовних версій друкованих ЗМІ тощо.