
За даними Національного банку України, за січень-квітень 2025 р. притік прямих іноземних інвестицій в Україну становив лише 0,7 млрд. доларів – в 3,6 рази менше, ніж за аналогічний період 2024 р. (2,4 млрд. доларів).
Глава Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев вже встиг пояснити таке різке гальмування лібералізацією процесу виведення валюти, що було проведено минулорічним рішенням Національного банку України.
Нагадаємо, понад рік тому – на початку травня 2024 р. – НБУ прийняв чи не найбільший пакет пом’якшення валютних обмежень для бізнесу за весь час повномасштабної війни.
Мова, зокрема, йшла про дозвіл бізнесу виводити з України валюту для обслуговування наявних зовнішніх боргів і для репатріації дивідендів (але за період з 1 січня 2024 р.).
“Оскільки значну частку прямих іноземних інвестицій складає реінвестований прибуток, то скорочення насамперед обумовлюється послабленнями на репатріацію “нових” дивідендів (нарахованих з 1 січня 2024 року), запроваджених НБУ у травні минулого року. Обсяги реінвестованого прибутку за цей час впали у 5,3 рази”, – зауважив Д.Гетманцев.
Це пояснення має під собою раціональне підґрунтя. Але важливо, щоб, по-перше, це не сприймалося як заклик до «закручування гайок» на валютному ринку. По-друге, важливо поглянути в принципі на ситуацію з інвестиційною привабливістю України під час повномасштабної війни.
Уряд і загалом теперішня українська влада не мають стратегії збереження і посилення інвестиційної привабливості України протягом повномасштабної війни.
Згідно із щорічним дослідженням Європейської Бізнес Асоціації, протягом 2024 р. рівень інвестиційної привабливості хоч і трохи зріс – з 2,44 до 2,49 балів (з 5 можливих), але все ще вважається доволі низьким.
Зокрема, за даними ЕВА, 79% опитаних керівників підприємств і компаній вважали інвестиційний клімат несприятливим. У т.ч. 20% – вкрай несприятливим.
Лише 12% топ-менеджерів дали нейтральну оцінку інвестклімату України і 9% оцінили його в принципі позитивно.
Згадані відсотки є не лише природнім відображенням факту повномасштабної війни, але й негативною оцінкою роботи уряду і теперішньої влади загалом у сфері збереження і посилення інвестиційної привабливості України.
Незважаючи на такі оцінки бізнес планує зберігати інвестиції в Україну. Зокрема, згідно із згаданим опитуванням ЕВА, 70% опитаних топ-менеджерів заявляли, що їхні компанії планують продовжувати інвестувати в Україну. Хоча при цьому лише 17% вважали, що новим інвесторам буде вигідно вкладатися в українську економіку.