Поточна аналітика

Державний борг України

За прогнозами Міністерства фінансів, на кінець 2020 року державний борг України становитиме 68% ВВП – заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю «Радіо свобода». При тому, що наприкінці 2019 року йшлося лише про 50% ВВП.

У результаті, боргове навантаження на українську економіку і бюджет дедалі більше зростає.

Щоб профінансувати обслуговування державного боргу – сплачувати відсотки та погашати ті борги, терміни по яких спливають наступного року, потрібно буде витратити із державного бюджету 2021 року уже 600 млрд. грн.

Хоча ще в 2018 році витрати на виплату відсотків та погашення боргів становили лише 305 млрд грн.

При такому стрімкому зростанні боргового навантаження на бюджет та погіршення всього за рік співвідношення боргу до ВВП на 18% від обсягу усього валового внутрішнього продукту, уряд планує і наступного року нарощувати державний борг, щоб перекрити дефіцит бюджету, який лише на наступний рік запланований на рівні 6%. Причому має намір робити це у першу чергу за рахунок зовнішніх запозичень у іноземній валюті.

Це робиться з повним ігноруванням того, що в разі чергової девальвації гривні в разі кризи на світових ринках, де продаються наші основні експортні товари, валютний борг може різко подорожчати, а його співвідношення із ВВП сягнути навіть 100%.

Те ж співвідношення державного боргу до ВВП за президентства Петра Порошенка зменшилося із 79% у 2015 році до 50% у 2019-ому.