Поточна аналітика

Реакція України на повідомлення США про загрозу концентрації російських військ на українському кордоні компрометує Україну серед союзників по НАТО

Риск инвестиций в недвижимость

В останні дні ми стали свідками дивної політики Офісу Президента: Україна в особі Офісу Президента, РНБО, Міноборони вступила в заочну дискусію з двопартійним американськими ЗМІ, ЦРУ та Пентагоном щодо концентрації військ біля українського кордону. США кричать на весь світ про російську нову загрозу біля українського кордону, а офіційна Україна спростовує це.
Коротко про дуже дивну хронологію цього пікірування на українсько-російському театрі воєнних дій:
• 30 жовтня 2021 року американська газета Washington Post, близька до правлячої в США Демократичної партії, розмістила статтю про потенційну загрозу для миру в Європі і для ескалації російсько-українського конфлікту у зв’язку з черговим зосередженням на кордоні з Україною російських військ. «Останніми днями в соціальних мережах з’явилися відео, на яких видно, як російські військові потяги та конвої переміщують велику кількість військової техніки, включаючи танки та ракетні установки, на півдні та заході Росії».
• WP цитує експерта-росіянолога Майкла Кофмана: «Суть у тому, що це не навчання. Все це не схоже на навчальні заходи. Щось відбувається. Але що?» Видання зазначало, що ця ситуація виникає у той час, коли тліючий 7,5-річний конфлікт між українськими силами та підтримуваними Росією сепаратистами на сході Донбасу виходить на новий етап – 26 жовтня українські військові вперше застосували в бою безпілотник турецького виробництва на Донбасі, що викликало обурення з боку Москви.
• У той самий час 1 листопада Міноборони України повідомляє, що, за даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, станом на 1 листопада 2021 року додаткове перекидання російських підрозділів, озброєння та військової техніки до державного кордону з Україною не зафіксовано, а оприлюднені у ЗМІ та мережі Інтернет факти нарощування угруповань збройних сил Російської Федерації на українському напрямку «є елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій, та по суті є плановими заходами у рамках переміщення військ після завершення навчань».
• Тоді ж, 1 листопада, американська Politico публікує супутникові знімки, зроблені Maxar Technologies , які підтверджували повідомлення про те, що Росія знову концентрує війська та військову техніку на кордоні з Україною. Згідно з супутниковими даними, російські підрозділи, включаючи елітну 1-ю гвардійську танкову армію, розпочали рух наприкінці вересня з інших районів Росії, де вони зазвичай базуються. Тим часом новий аналіз, проведений Jane’s у понеділок, показував, що в райони навколо Брянська і Курська, недалеко від північного кордону України, була переміщена техніка 4-ї танкової дивізії Росії. Підрозділи оснащені основними бойовими танками Т-80У та самохідною артилерійською установкою.
• При цьому офіційний представник Пентагону Джон Кірбі заявив 1 листопада, що Пентагон уважно стежить за Україною на тлі повідомлень про нове скупчення російських військ на кордоні. А радник президента США із нацбезпеки Джейк Салліван на брифінгу в Глазго (де на той час перебував і Зеленський) заявив, що Адміністрація президента США провела консультації із союзними країнами щодо безпекової ситуації на українсько-російському кордоні.
Зеленського такі «дрібниці» як російські війська на кордоні цікавили мало. Він був захоплений можливістю зробити фоточки у присутності світових лідерів.
• У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України також не підтвердили інформацію про нарощування російських військ поблизу державних кордонів України і назвали оприлюднені у ЗМІ та мережі Інтернет факти «елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій».
• Але вже наступного дня українська розвідка заявила, що Російська Федерація зосередила біля кордонів України і на окупованих територіях Криму і Донбасу угрупування військ чисельністю близько 90 тисяч осіб. Тобто, українська розвідка, на відміну від Зеленського і його оточення, не спростовує західних колег – вона звертає увагу на те, що росіяни накопичували війська впродовж тривалого періоду.
В цей час Associated Press повідомило, що директор ЦРУ Вільям Бернс перебував у Москві, формально, «щоб обговорити американсько-російські відносини», але деталей наведено не було.
Того ж таки 2 листопада секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов у коментарі «Радіо Свобода» заперечив дані західних медіа про ймовірну концентрацію російських військ на кордоні з Україною: “Йде свідома дезінформація всього суспільства. Скажімо так – те, що вони там пишуть, не відповідає дійсності. На сьогодні це не відповідає дійсності. Ми спостерігаємо за всіма процесами, це дезінформація і нам незрозуміло, для чого вони це роблять… Хай вони покажуть фотографії, які були там місяць тому, два тижні тому – ви побачите одні й ті ж самі фотографії».
А 5 листопада CNN подає деталі візиту директора ЦРУ Бернса в Москву, про який повідомлялося кілька днів перед тим. Відповідно з даними авторитетного агентства, «причиною його поїздки стало занепокоєння Сполучених Штатів з приводу переміщень російських військових і техніки поблизу північного кордону України».
А вчора, 7 листопада, прес-секретар президента Сергій Никифоров в ефірі телеканалу «Дом» заявив: «Залишається відкритим питання, навіщо американські ЗМІ поширюють таку інформацію, чи правдива вона. Але Офіс президента на даний момент не має жодної підтверджуючої інформації».
Варто зазначити, що однозначно, що це не політична гра з вкидом адміністрації Байдена. Бо про необхідність реагування на скупчення російських військ біля українського кордону говорить не лише преса, близька до Байдена і демократів. Близька до республіканців США Wall Street Journal у пятницю, 5 листопада, вийшла з статтею, у якій концентрація військ Росії біля кордону з Україною подається як доконаний факт і від Байдена вимагається миттєвої реакції: «У той час як президента Байдена відволікають конференції щодо зміни клімату та слабка підтримка вдома, президент Владімір Путін нарощує російські війська вздовж українського кордону. Адміністрація Байдена має відповісти на цю провокацію і зробити те, чого не зробив президент Обама – стримати агресію Росії проти свого західного сусіда – поки не стало надто пізно».
Варто зазначити, що це відбувається у час активізації протистояння на Донбасі: за останні 2 тижні в зоні ООС Україна втратила 4 бійців вбитими, 12 – пораненими, 1 солдат отримав бойове травмування і офіційна Україна також про це мовчить.
Очевидно, ми є свідками дивних метаморфоз у позиції України, яка не лише замовчує втрати на Донбасі, а чомусь заперечує очевидні загрози. Тобто ми не почули про ініціювання Україною консультацій з США, з європейськими партнерами, ми не почули про створення спільної моніторингової групи з партнерами по НАТО щодо моніторингу ситуації на кордоні з Росією, а ми побачили відверте ігнорування і навіть заперечення реальної загрози, про яку кричать наші союзники. Це реальний удар по іміджу України, який компрометує Україну серед союзників, насамперед, в очах основного союзника – США.