Поточна аналітика

Щодо ініціатив уряду переглянути угоду про асоціацію з ЄС

До відома:

За словами заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тараса Качки під час онлайн-засідання «Перспективи співпраці в аграрній сфері: Україна-Іспанія», у цьому році уряд України буде ініціювати оновлення Угоди про асоціацію України з ЄС.

У липні 2020 за словами Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Ігоря Петрашка: у січні 2021 року розпочнеться запланований перегляд умов Угоди про асоціацію України і ЄС. Уже ведуться неофіційні переговори про зміну документа.

11 травня 2020 Віце-прем’єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України Вадим Пристайко заявив про необхідність переглянути умови Угоди про асоціацію з Європейським союзом. Зокрема, він заявив про необхідність перегляду умов торгівлі для наших виробників, оскільки більшість квот, які поставлені, вони не влаштовують нас.

Аналогічні заяви у січні 2020 робив на той момент діючий Віце-прем’єр з питань європейської інтеграції Дмитро Кулеба, заявивши тоді про відмові України від ідеї входження у митний союз з ЄС, роблячи ставку на максимальне спрощення всіх митних процедур та сприяння інтенсивному руху товарів через митний кордон. Також він тоді наголошував про необхідність перегляду квот: «У 2019 році ми мали 32 товарні позиції, по яких європейські квоти були повністю або майже повністю вичерпані. Те ж саме – у 2018 році. Роком раніше таких позицій було 26. Це означає, що нам вже затісно в цих умовах».

Ще на початку жовтня 2019 року на той момент заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства – торговий представник України Тарас Качка стверджував, що Україна та ЄС готові до перегляду Угоди про асоціацію в частині торгівлі вже тієї осені.

  • За час президентства Зеленського на керівних посадах в уряду змінилося вже багато людей, проте не змінився популізм і декларативність у підходах у роботі. Міністри, віце-прем’єри, та навіть прем’єр-міністри часто розповідають про те, що треба змінювати, покращувати, забезпечувати і т.п. при цьому не надаючи ніякої конкретики, не оприлюднюючи стратегій, програм і планів.
  • Варто нагадати, що Програму діяльності КМУ Верховна рада так і не схвалила, тобто яким чином уряд буде будувати свою роботу і співпрацю з ЄС, не зрозуміло. Також, варто нагадати, що відповідно до розділу 2 Регламенту Кабінету Міністрів України, Кабінет Міністрів планує свою роботу на основі та на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів, для чого розробляє і затверджує щорічний план дій щодо виконання зазначеної Програми, основні напрями економічної політики України, розробляє і подає на розгляд Верховної Ради Бюджетну декларацію та проект Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, проекти загальнодержавних програм, планує свою нормотворчу діяльність, зокрема з розроблення проектів регуляторних актів.
  • Тобто суспільство має бачити, яким чином уряд планує проваджувати свою політику в економічній та соціальній сфері, та й у процесі виконання угоди про асоціацію з ЄС зокрема.  Має бути оприлюднена стратегія і план змін, а також влада має представити план прийняття законодавства, необхідного для виконання Угоди про асоціацію з ЄС.