Поточна аналітика

Щодо зростання безробіття в країні

На тлі поширення коронавірусної інфекції, існує ризик продовження/посилення карантину і повернення до ситуації весни 2020 року, коли зупинився транспорт та більшість підприємств. Тому, на сьогодні є усі передумови і дуже реальний ризик зростання кількості безробітних протягом наступних трьох місяців.

Відсутність чіткої стратегії держави на ринку праці тільки погіршує ситуацію. Бізнес і населення не бачать, що є якась державна програма хоча б на півроку, яка давала б розуміння людям, на що їм розраховувати в разі зміни ситуації, зокрема у разі поширення коронавірусу.

Такі тенденції зростання безробіття, існування прихованого безробіття і, відповідно, як наслідок, збідніння населення загрожують значними соціальними потрясіннями та економічними негараздами, зростанням злочинності.

Урядові програми з кредитування бізнесу «5-7-9», державна допомога підприємцям у розмірі 8 тис. грн і так зване «Велике будівництво» не дають потрібних результатів, а лише вимивають гроші з економіки.

Для реальної боротьби з безробіттям недостатньо просто оголосити про створення якоїсь кількості робочих місць – важливо їх створити в ключових галузях економіки. Аби стимулювати створення робочих місць потрібні інвестиції. Питання збереження робочих місць – це пошук механізмів компенсації роботодавцям, безвідсоткових кредитів, пролонгованих у часі для того, щоб роботодавці сьогодні не звільняли людей, а мали можливість виплачувати їм скорочений варіант заробітної плати. Тільки цей рівень виплат повинен становити не наш офіційний мінімум, а гідний, щоб робоча сила не «втікала», не шукала інші сегменти, а чекала відновлення своєї реалізації. У будь-якому разі, боротьба з безробіттям вимагає стратегічного бачення комплексних заходів і чіткого плану дій. Це те, чого зовсім не демонструє уряду і команда «слуг».

Завдяки дії в країні карантину, і того, що люди налякані розповсюдженням вірусної хвороби COVID-19 команді Зеленського поки вдається уникати соціальних бунтів. Люди будуть витрачати свої невеликі заощадження, соціальну допомогу, позичати гроші на якийсь період. Але після закінчення карантину, якщо не буде запропонована можливість заробітку, то ми можемо очікувати соціальні вибухи, протести тих, хто буде вимагати зміни влади на місцевому рівні та центральному рівні. Люди будуть вимагати відкриття підприємств, підвищення гарантованих наявних виплат. Можливо саме через це зараз, з того ж фонду боротьби з COVID-19, фінансується МВС і Нацполіція.

У минулому році року ми вже мали величезний сплеск негативу після інформації про зарплати та премії, які призначали собі чиновники високого рівня. На сьогодні елемент соціальної несправедливості в розподілі оплати праці – теж буде дуже важливий. Побутова економічна нерівність стане фактором негативної оцінки діяльності чинної влади.

До відома: за даними Державного центру зайнятості, станом на 1 січня 2021 року на обліку в державній службі зайнятості перебувало 459 тисяч безробітних. Тобто майже півмільйона громадян, втративши роботу, довірили пошук нового робочого місця фахівцям служби. Серед безробітних жінки становлять 56%, чоловіки – 44%. Університетський диплом мають 49% шукачів роботи, 34% – закінчили професійно-технічний навчальний заклад, а 17% – загальноосвітню школу. За віковими групами переважають безробітні 45-55 років – 40%, молодь до 35 років – 30%, безробітні віком від 35 до 44 років – 29%.