Поточна аналітика

Щодо зростання безробіття в країні

До відома: За даними ЗМІ, з посиланням на Державний центр зайнятості, станом на 12 жовтня офіційно зареєстровано 427 тисяч безробітних. За даними центру, цей показник на 159 тисяч – тобто на 59% – перевищує дані на цю ж дату 2019 року. З початку карантину, тобто з 12 березня, по 9 жовтня статус безробітного отримали 525 тисячі людей – у ДЦЗ цей показник оцінюють як на 53% вищий, ніж за такий самий період торік. В базі державної служби зайнятості станом на 12 жовтня зареєстровані 67 тисяч вакансій – на 34% менше, ніж на цю ж дату торік. Станом на 12 жовтня на одну вакансію претендувало шестеро безробітних (на відповідну дату минулого року – 3 особи)

  • На фоні щоденного зростання кількості захворювань на COVID-19, існує ризик посилення карантину і повернення до ситуації весни 2020 року, коли зупинився транспорт та більшість підприємств. Тому, на сьогодні є усі передумови і дуже реальний ризик зростання кількості безробітних протягом наступних трьох місяців.
  • Відсутність чіткої стратегії держави на ринку праці тільки погіршує ситуацію. Бізнес і населення не бачать, що є якась державна програма хоча б на півроку, яка давала б розуміння людям, на що їм розраховувати в разі зміни ситуації, зокрема у разі поширення коронавірусу.
  • Такі тенденції зростання безробіття, існування прихованого безробіття і, відповідно, як наслідок, збідніння населення загрожують значними соціальними потрясіннями та економічними негараздами, зростанням злочинності. Урядові програми з кредитування бізнесу «5-7-9», і так зване «Велике будівництво» не дають потрібних результатів, а лише вимивають гроші з економіки.
  • Для реальної боротьби з безробіттям недостатньо просто оголосити про створення якоїсь кількості робочих місць – важливо їх створити в ключових галузях економіки. Аби стимулювати створення робочих місць потрібні інвестиції. Питання збереження робочих місць – це пошук механізмів компенсації роботодавцям, безвідсоткових кредитів, пролонгованих у часі для того, щоб роботодавці сьогодні не звільняли людей, а мали можливість виплачувати їм скорочений варіант заробітної плати. Тільки цей рівень виплат повинен становити не наш офіційний мінімум, а гідний, щоб робоча сила не «втікала», не шукала інші сегменти, а чекала відновлення своєї реалізації. У будь-якому випадку, боротьба з безробіттям вимагає стратегічного бачення комплексних заходів і чіткого плану дій. Це те, чого зовсім не демонструє уряду і команда «слуг».
  • Завдяки дії в країні карантину, і того, що люди налякані розповсюдженням вірусної хвороби COVID-19, владі вдасться уникнути соціальних бунтів. Люди будуть витрачати свої невеликі заощадження, соціальну допомогу, позичати гроші на якийсь період. Але після закінчення карантину, якщо не буде запропонована можливість заробітку, то ми можемо очікувати соціальні вибухи, протести тих, хто буде вимагати зміни влади на місцевому та центральному рівні. Люди будуть вимагати відкриття підприємств, підвищення гарантованих наявних виплат. Можливо саме через це, зараз, з того ж фонду боротьби з COVID-19 фінансується МВС і Нацполіція.
  • Наприкінці минулого і на початку 2020 року ми вже мали величезний сплеск негативу після інформації про зарплати та премії, які призначали собі чиновники високого рівня. На сьогодні елемент соціальної несправедливості в розподілі оплати праці – теж буде дуже важливий. Побутова економічна нерівність стане фактором негативної оцінки діяльності чинної влади.