Поточна аналітика

Щодо законопроекту, який ставить органи місцевого самоврядування під повний контроль виконавчої влади

  • Законопроект «Слуги народу» про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні, включений до порядку денного сесії ВРУ, це тільки підтвердив.
  • Ключова новела законопроекту – створення системи забезпечення «законості» в діяльності органів місцевого самоврядування. Для цього пропонується створення системи спеціалізованих органів виконавчої влади, які мають наглядати за «законністю» органів місцевого самоврядування. Ми досі думали, що це мають робити суди, але «слуги народу» думають, що це мають здійснювати підконтрольні їм органи виконавчої влади: 1) орган, із забезпечення законності центрального рівня; 2) орган із забезпечення законності регіонального рівня; 3) орган із забезпечення законності районного рівня.
    • Відповідно, орган із «забезпечення законності» центрального рівня здійснює нагляд за визначеними цим Законом актами обласних рад, органи із забезпечення законності регіонального рівня – за актами районної ради та підрозділів районних державних адміністрацій, що здійснюють окремі делеговані повноваження районних рад. Особлива роль – у органів із забезпечення законності районного рівня: вони будуть здійснювати нагляд за актами сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, районних у містах рад. Зважаючи на те, що міста обласного значення входять до складу районів, то і за ними також.
    • Серед складових такого нагляду – орган виконавчої влади розробляє та оприлюднює узагальнюючі консультації щодо застосування законодавства з питань, що стосуються предмету забезпечення законності, надає консультації щодо «забезпечення законності», здійснює перевірку актів органів самоврядування, звертається з обов’язковими до виконання вимогами про усунення порушення законодавства та встановлювати необхідний строк для їх виконання.
  • Така ініціатива народжується після успішної децентралізаційної реформи попередніх років в країні, яка ратифікувала Єврропейську Хатію місцевого самоврядування. Тепер всі рішення органів місцевого самоврядування треба буде погоджувати з спеціально призначеними органами виконавчої влади.
  • Дуже дивно бачити, що до авторського колективу законопроекту входять В. Куйбіда, І. Коліушко, Ю. Ганущак, низка громадських активістів, які санкціонували цей закон антиконституційний законопроект, який нічого крім системи жорсткого контролю і пресингу органів місцевого самоврядування не несе.