Поточна аналітика

Щодо зміни системи місцевого самоврядування

  • 30 вересня відбулося засідання Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, на якому Міністерство розвитку громад та територій України презентувало проєкти нових редакцій законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації».
  • Фактично, йдеться про повну зміну системи місцевого самоврядування, яка несе ризики її розбалансування. Насамперед, це стосується послаблення інституту сільського, селищного, міського голови; за пропозиціями «слуг», тепер без жодних підстав рада зможе власним рішенням достроково припинити його повноваження.  Місцевим радам надаються практично необмежені повноваження, оскільки раду пробують наділити повноваженням розподіляти функції між радою і виконавчими органами ради. На практиці це означатиме, що на місцевому рівні може виникнути диктат «фракційних змов» у радах, і у громадах розпочнеться протистояння голів громад і секретарів рад. Баланс між радою, виконкомом ради, головою громади, який так довго відпрацьовувався, може бути тепер ліквідований.
  • Людям від цього буде лише гірше. Бо це загрожуватиме невчасним прийняттям бюджетів, програм розвитку, фракційними торгами з розбазарювання землі та майна територіальної громади.
  • В угоду партійним інтересам ліквідуються здобутки місцевого самоврядування, які напрацьовувалися з 1990 року, коли почала наповнюватися змістом система місцевого самоврядування.