Поточна аналітика

Щодо збільшення зарплат для лікарів

  • Лише кілька днів тому прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про величезні успіхи його уряду у перевиконанні бюджету. Зокрема повідомив, що у жовтні державний бюджет виконано на 110%, а податкова перевиконала індикатив надходжень взагалі на 42%.
  • Проте уже за кілька днів стало відомо, що навіть незначне збільшення з листопада зарплат для сімейних лікарів, яке 30 жовтня пообіцяв на брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов, не відбудеться, оскільки мінфін не має для цього коштів.
  • В міністерстві фінансів, яке також останнім часом активно звітує про успіхи у перевиконання бюджету, у відповідь на запит журналістів цинічно заявили, що немає реальних джерел покриття таких додаткових витрат.
  • Це при тому, що спостерігається стрімкий відтік медичних кадрів, і саме сімейні лікарі приймають на себе перший удар пандемії Covid-19. Маючи мінімальний захист, масово хворіють і гинуть.
  • Тобто, у той час як бюджет нібито перевиконується на десятки відсотків, передбачені в спецфонді боротьби з Covid-19 кошти на потреби медицини вибрані ледь більше як на третину.
  • Зокрема, з початку року касові видатки на доплати медикам із коронавірусного фонду склали лише 3,2 млрд. грн із 39 млрд загальних його видатків. Це ледь більше, аніж 2,5 млрд. грн. доплат правоохоронцям, які за цей час продемонстрували мінімальну ефективність у забезпеченні дотримання правил карантину. І найголовніше – абсолютний мізер на тлі 20,2 млрд. грн., які за цей час були витрачені на будівництво автошляхів.
  • Але при цьому Мінфін заявляє, що немає коштів навіть на мінімальне підвищення заробітних плат сімейним лікарям, які сьогодні перебувають на передовій боротьби із коронавірусом.
  • Усе це може пояснити лише в один спосіб – усі ресурси бюджету, які дедалі активніше останнім часом вичавлюються із малого та середнього бізнесу, спрямовуються на схеми розкрадання. Тоді як на фінансування справі загальнонаціональних пріоритетів – як от заохочення і підтримка лікарів в умовах катастрофічної ситуації із пандемією – коштів в уряду Зеленського немає.

Усі розуміють, що якщо кількість ліжок ще можна збільшувати, то медичний персонал підготувати за лічені дні неможливо.