У період пандемії і зростаючої кількості захворювань на коронавірусну інфекцію медична сфера мала б стати пріоритетом номер один для влади в країні.
За інформацією з відкритих джерел, у МОЗ є бюджетна програма відповідно до якої здійснюється закупівля обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах на загальну суму 5,3 млрд. грн.
В рамках цієї бюджетної програми мають відбутися закупівлі:
- устаткування для операційних блоків;
- стаціонарна ангіографічна система для використання в інтервенційній кардіології та загальній ангіографії;
- комп’ютерні томографи.
Закупівлі мають відбуватися для опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах, визначених урядом. Уряд виділив кошту на цю програму 21.07.2020 року. Комітет ВРУ з питань бюджету погодив видатки даної бюджетної програми 22.07.2020 року.
Однак лише зараз розпочалися тендери на загальну суму 1,5 млрд. грн. Зокрема:
2 тендери – на 630 млн. грн. на закупівлю 20 стаціонарних ангіографічних рентгенівських цифрових систем;
6 тендерів – на 913 млн. грн. на закупівлю 60 комп’ютерних томографів для опорних лікарень.
Поставка обладнання має відбутися у жовтні та грудні. Тобто вже більш як півроку лікарні і лікарі потерпають від напливу хворих на COVID-19, а закупівлі необхідного обладнання будуть відбуватися лише наприкінці 2020 року.
Варто наголосити ще на одній проблемі у медичній сфері: це низькі зарплати і зростання заборгованість по виплатам з/п медикам.
За даними Держстату:
Середня зарплата у сфері охорони здоров’я складає лише 74,2% від середнього рівня зарплат по економіці країни і становить лише 8 490 грн. (середня з/п по країні – 11 446 грн).
Заборгованість із виплати з/п медикам с початку року зросла втричі – на 317.9%.