
МОЗ провалило 20% закупівель ліків 2020-го року. Більше 100 препаратів для онкохворих (серед них близько 3,5 тисяч дітей), ВІЛ-позитивних (майже 77 тисяч пацієнтів) та пацієнтів із серцево-судинними хворобами не закупили минулого року взагалі.
У минулому році неодноразово порушувалося питання щодо забезпечення ліками важкохворих людей. МОЗ втратило для таких пацієнтів майже 1 мільярд гривень. Невикористані кошти у минулому році просто «згоріли».
МОЗ пів року не надавало жодних документів для початку закупівель – ні технічного завдання, ні потрібної кількості. Лише в червні «Медичні закупівлі України» отримало від МОЗ доручення і лише після цього змогло почати формувати тендери. По деяких програмах, зокрема програмі по СНІДу, МОЗ лише у вересні погодило технічне завдання на закупівлю.
При цьому у червні МОЗ ініціювало зміни до постанови КМУ, якими зобов’язало ДП погоджувати з МОЗ вимоги до закупівель. Це затримало старт закупівель ще на місяць.
Угоди з міжнародними організаціями на закупівлю ліків були укладенні лише у жовтні-листопаді. МОЗ місяцями не погоджувало ДП документи для закупівель, гальмувало процес.
Окрім того, МОЗ замість контрактування вакцини у 2020 році, бувало «закатувало» кошти з відповідного Фонду в асфальт.
На 12 січня в світі вакциновано 30,5 млн. чоловік. Коли влітку більшість країн займалися контрактуванням вакцини, наша влада займалася «розпилом» коштів Фонду на будівництві доріг та посилення правоохоронних органів.
Побудова системи тестування провалена, налагодження епідеміологічного нагляду і епідеміологічного розслідування провалені. Навіть звичайний додаток, який би контролював перебування хворих на карантині, не запрацював повною мірою.