Поточна аналітика

Щодо рівня бідності в Україні

  • За даними Державної служби статистики, відповідно до досліджень умов життя домогосподарств у 2019 році, дві третини українців (65,3%) вважають себе бідними, не дивлячись на те, що за урядовими даними, бідняків в країні не більше 41,4%. Ще третина українців (33,6%) відносили себе не до бідних, але й не до представників середнього класу. Середнім класом вважають себе 1,1% українців.
    • При цьому, як свідчать результати опитування, 2,8% українців навіть не вдавалося забезпечити собі достатнє харчування. Відмовляли собі в інших необхідних для життя речах 36,7% опитаних. Грошей на накопичення вистачало лише 11,2% респондентів.
  • Після пандемії коронавірусу, за песимістичним прогнозом Дитячого фонду ЮНІСЕФ, кількість бідних в Україні може зрости більш ніж на 9 млн. людей, з яких майже 2 млн. – діти. В цілому в фонді вважають, що рівень бідності в Україні у 2020 році зросте з 27,2% до 43-51%. При цьому Міністерство соціальної політики зазначало, що дані ЮНІСЕФ є некоректними, вони у травні зазначали, що згідно з прогнозом Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України, за підсумками 2019 року рівень бідності очікується на рівні 38,5%, що на 4,7% нижче значення 2018 року, а за підсумками 2020-го рівень бідності зросте до 45% , що на 6,5% вище значення 2019 року. Таким чином, прогнози про “різке зростання рівня бідності з 27,2% до 43,6%” за даними ЮНІСЕФ некоректні і потребують уточнення”. Дані Держстату показують дещо інші показники за 2019 рік, а за 2020 рік в умовах коронакризи варто очікувати ще більшого погіршення становища і більшого зростання бідності в Україні.
  • Більше того, на своїй прес-конференції у травні 2020 навіть Президент В.Зеленський відреагував на інформацію від ЮНІСЕФ, зазначивши: «Здається, оцінюються всі люди, які отримуватимуть 5-6 тисяч гривень. І вони вважають, що вони бідні. Так – це дуже маленька зарплата у порівнянні з європейськими чи американськими стандартами. У них 250 дол – це мізерні зарплати. У нас – це теж маленька зарплата, але не є бідністю».
  • Варто нагадати, що рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб в Україні з липня по грудень становить 2197 грн. А розмір мінімальної заробітної плати лише з 1 вересня становитиме 5 тис грн. І такий рівень зарплати В.Зеленський не вважає бідністю. За даними деяких досліджень, одній сім’ї на 1 день харчування потрібно в середньому 294 грн, на місяць – 9 235 грн.