Поточна аналітика

Щодо організації місцевих виборів в Україні

Унікальність місцевих виборів 2020 полягає у кількості відкритих питань, від технічних питань організації до неврегульованості статусу органів, які будуть обиратися на місцевих виборах.

  • Так, для належної організації виборчого процесу в Україні завжди передбачалось, що до трьох членів територіальних виборчих комісій можуть виконувати повноваження на платній основі. Як правило, це – голови, заступники голів, секретарі виборчих комісій, ТВК повинні виконати достатньо значний масив роботи.
  • На місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ЦВК 10 серпня 2020 року створила 532 обласні, районні, міські, районні у місті Києві виборчі комісії. Але, виявляється, майже цілий місяць (до 5 вересня 2020 року) члени цих 532 ТВК будуть працювати на безкоштовній основі. Аналогічно ТВК не можуть залучити фахівців – юристів, бухгалтерів до роботи ТВК. А все тому, що формально Виборчий кодекс містить норму про початок виборчого процесу з 5 вересня; за Кодексом, виборчий процес – це всі процедури, які йдуть після формування виборчих округів і дільничних виборчих комісій. Про те, що члени ТВК не отримають ні копійки за свою роботу, ЦВК вже нещодавно повідомила своїм листом виборчі комісії. Варто відзначити, що спостережні організації зафіксували відмову 3-5% членів районних ТВК від виконання обов’язків вже на першому засіданні ТВК.
  • Це означає, що робота міських, районних територіальних виборчих комісій фактично паралізована. На сьогодні ще не сформована значна частина з майже 1,5 тисяч сільських і селищних територіальних виборчих комісій, які вже мали бути сформовані до 25 серпня.
  • Крім того, спостерігається масове свавілля провладних партій при формуванні виборчих комісій. Скажімо, за даними «Опори», у Харківському районі 9 з 10 територіальних виборчих комісій очолили представники «Слуги народу».

Але головна проблема місцевих виборів 2020 року – за два місяці до виборів ми так і не знаємо, кого будемо обирати. Досі невідомо, які управлінські і, головне, фінансові повноваження будуть в депутатів районних рад, який розподіл повноважень буде в депутатів районних рад і депутатів громад міст обласного значення, між депутатами районних рад і депутатів рад об’єднаних громад.