Поточна аналітика

Щодо підтримки малого та середнього бізнесу

  • Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України вчергове прозвітувало про виконання  програми «Доступні кредити 5-7-9%»
    • Від старту програми банки-учасники видали 6 864 кредитів на загальну суму 15,9 млрд грн. З них понад 10,5 млрд грн – рефінансування попередньо отриманих позик (66%), 3 млрд грн підприємці отримали на капітальні інвестиції (19%) та 2,4 млрд грн в якості антикризових кредитів під 3%. Найактивнішими учасниками програми є представники сільського господарства (55%), торгівлі та виробництва (17%) та промислової переробки (15%).
  • При відсутності точних даних про кількість підприємств, які отримали кредити, можна припустити, що кількість нових інвестиційних кредитів, наданих під 5-7-9%, не перевищує або є близькою до 3 тис. (виходячи з обсягу в 3 млрд. грн), у той час як кількість малих підприємств в Україні, за даними Держстату, становить 362,3 тисячі.
  • У малого й середнього бізнесу здебільшого відсутні фінансові ресурси й обігові кошти для переорієнтації на створення якісної продукції з високою доданою вартістю. Підприємці і досі позбавлені доступу до дешевих кредитних ресурсів – особливо ж, зважаючи на те, що значна частина цього бізнесу внаслідок періодичних криз має низький кредитний рейтинг.
  • Роботу влади Зеленського характеризують не звіти уряду, і не гучні заяви представників влади про те, що вони зробили або зроблять. І, навіть, не послання або інтерв’ю Президента Володимира Зеленського, слухаючи і читаючи якого складається враження, що він живе в паралельному світі. Роботу характеризує статистика. А у сфері роботи підприємств статистика свідчить про те, що влада не сприяла роботі підприємців, а сильно їм шкодила.
    • Зокрема, за даними державної статистики, за січень–вересень 2020р. фінансовий результат до оподаткування великих та середніх підприємств становив 93,3 млрд.грн прибутку (за січень–вересень 2019р. − 342,8 млрд.грн прибутку). Прибуток становив 411,8 млрд.грн, або 90,5% порівняно із січнем–вереснем 2019р., збитків допущено на суму 318,5 млрд.грн (або 283,9%). Частка збиткових підприємств за січень–вересень 2020р. становила 34,8% (за січень–вересень 2019р. – 22,7%).
  • Звісно, влада може списувати зараз усе на пандемію коронавірусу, але ж факт залишається фактом: влада нічого не зробила, аби покращити бізнессередовище і допомогти підприємцям під час кризи.