Поточна аналітика

Підсумки першого року діяльності Верховної Ради IX скликання

Рік роботи монобільшості у парламенті став часом випробувань для парламентаризму в Україні. Саме за допомогою парламенту команді В.Зеленського вдалося зупинити судову реформу, реформу добровільної децентралізації, звузити медичну реформу. Єдиний реальний актив монобільшості В.Зеленського – це земельна реформа. Проте, як показали наступні дії економічного блоку монобільшості, – земельну реформу «слуги народу» намагаються спрямувати на обезземелення власників паїв в інтересах олігархів-латифундистів. Ще один «актив» – новий поділ України на ОТГ і райони з абсолютним ігноруванням інтересів людей і з абсолютно неадекватним управлінським підходом.

Верховна Рада IX скликання не прийняла жодного закону на захист української мови, української церкви, євроатлантичного вибору. Постанова ВРУ про Заяву Верховної Ради України «Щодо першочергових кроків забезпечення євроатлантичної інтеграції України – набуття повноправного членства України в Організації Північноатлантичного договору» за ініціативою «Європейської солідарності» була прийнята з великим скрипом. Разом з тим, саме монобільшість блокувала впровадження української мови у середніх школах відповідно до Закону про освіту, саме з боку монобільшості постійно звучать ініціативи про перегляд мовних квот і про «захист» національних меншин від української мови. Крім того, саме монобільшість з подачі депутата Геруса відновила торгівлю електроенергією на крові з Росією.    

Верховна Рада IX скликання жодним чином не відреагувала на політичні переслідування в Україні. Не прийнято постанов про створення тимчасових слідчих комісій щодо вивчення фактів політичних репресій, не прийнято законів про покарання за політичні репресії. Навпаки, ВРУ здійснювала парламентський супровід для стимулювання політичних репресій. Чого вартує лише відставка Генерального прокурора Р. Рябошапки, основна вина якого у тому, що він не хотів підписувати підозри П.Порошенку. Усунення з посади Р. Рябошапки також повністю заблокувало реформу прокуратури.

Верховна Рада IX скликання імітувала скасування недоторканості народних депутатів України. Скасувавши статтю Конституції про недоторканість депутатів, монобільшість прийняла закон від 18 грудня 2019 року, яким встановила нову форму недоторканості  – тільки недоторканість не через Верховну Раду, а через Генпрокурора і суд. Ще одна імітація – прийнятий ВРУ закон про імпічмент Президента України. Формально він є, але виписаний таким чином, що усунути Президента з поста у порядку імпічменту неможливо. Парламент імітував і боротьбу з кнопкодавством. Замість того, щоб запровадити «кнопку ідентифікації» депутата, парламент увів штраф за неперсональне голосування. 

Верховна Рада IX скликання ухвалила антисоціальний закон «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», яким заднім числом дозволено стягувати в позасудовий спосіб з літніх людей «незаконно призначенні пільги, субсидії». 27 лютого 2020 року народними депутатами від «Слуги народу» подано законопроект №3131 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо «детінізації виробництва сільськогосподарської продукції», яким передбачається зменшити сукупний розмір земельних ділянок (з 2 до 1 гектара), з якої не оподатковується дохід фізичної особи, отриманий від продажу власної сільськогосподарської продукції. При тому оподатковується не фактично отриманий дохід, а ймовірний дохід. Це означає, що незалежно від того, чи отримується дохід від с/г діяльності з ділянки, чи ні, власник паю повинен платити податок. 9 червня 2020 року «слуги» зареєстрували законопроект №3618 «Про рієлторську діяльність в Україні», який замість прозорості ринку рієлторських послуг виконує зовсім інші функції.

Верховна Рада IX скликання легалізувала ринок азартних ігор. Це крок, який полегшує легалізацію брудних доходів, виграшем можна прикрити будь-які нелегальні доходи.

×
Точка зору

Культурний фронт гібридної війни