
Уряд рф схвалив пропозицію МЗС рф підвищити вартість віз для громадян країн Євросоюзу, а також Норвегії, Ісландії, Швейцарії і Ліхтенштейну до 50-300 доларів, а також скасувати усі візові пільги, які існували до цього моменту.
Раніше вартість російської візи для країн Шенгену була синхронізована з вартістю шенгенської візи – тобто 35 євро і 70 євро за термінову. Також діяли пільги для близьких родичів громадян рф, які мешкають в ЄС, членів офіційних делегацій, студентів, школярів і викладачів, науковців тощо.
Зараз це все буде офіційно призупинено. МЗС рф вважає, що це дозволить збільшити доходи від видачі віз в 2,8 рази.
Але загалом потік іноземних туристів до рф ще з початку пандемії впав в рази. Якщо в 2019 р. рф відвідало 5,1 млн. туристів, то в 2020-2021 р. цей показник вище 350 тис. не піднімався – 335,8 тис. в 2020 р., 288,3 тис. в 2021 р. І війна лише погіршила цю тенденцію: за 2022 р. рф відвідало лише 200,1 тис. туристів.
Серед європейських країн першість тут утримує Німеччина. Але, по-перше, і по ній кількість туристів просіла суттєво – з 38,1 у 2021 р. до 25,4 тис. у 2022 р. По-друге, за оцінкою Асоціації туристичних операторів рф, мова тут не йде про реальний туризм, а радше про поїздки родичів і меншою мірою про бізнес-поїздки. За їхньою оцінкою, реального організованого потоку туристів з країн ЄС по суті немає.
Відповідно, в основному тягар нових візових зборів ляже на плечі росіян, які мешкають в ЄС і мають громадянство країн Євросоюзу.
А загалом цей крок вписується в тенденцію ізоляції рф, яка лише посилюється. При цьому саме москва робить для цієї ізоляції якнайбільше.
