
Про те, що рф має суттєві проблеми із виробництво напівпровідників і мікрочипів ми вже писали неодноразово. І згадували, що російський «Мікрон» (Зеленоград, Москва) – «лідер» рф у сфері мікроелектроніки – за технологією своєї продукції відстає приблизно в 20-30 разів від світових лідерів – зокрема, від тайванського ТSMC. Наприклад, якщо «Мікрон» випускає мікрочипи в 65 нм і вже більше 5 років намагається освоїти технології 45-28 нм (навіть намагалися в уряду рф отримати 1,5 млрд. доларів на будівництво нового заводу), то ТSMC вже виробляє мікрочипи 3 нм, освоює технологію 2 нм.
Але як виявилося, у «Мікрона» – який до речі, перебуває під санкціями США, Великої Британії, України – є проблеми не лише з виробництвом мікрочипів, але й більш простих чипів (180-90 нм), призначених для смарт-карт (банківських, транспортних, сім-карт для мобільного зв’язку).
Як повідомляє російський «Коммерсант», проти компанії цієї весни вже подано кілька позовів від російських виробників банківських карт, оскільки «Мікрон» постійно і доволі серйозно зриває строки поставок чипів. Зокрема, 18 травня АТ «Аліот» (виробляє банківські карти) подало позов до «Мікрона» на 312 млн. рублів. У березні 2023 р. ТОВ «Орен Карт» подала позов проти «Мікрона» на 268 млн. рублів.
російський Мінпромторг зараз намагається домовитися про відстрочку поставок чипів від «Мікрона» на рік (!) і це при тому, що запізнення із поставками вже складає багато місяців.
Ще минулого року після початку повномасштабної війни в уряді рф, зрозумівши проблему з мікрочипами, намагалися максимально розвивати «Мікрон». І як це часто буває в російських традиціях, стимулювання полягало у заливанні «Мікрона» грошима. Зокрема російська корпорація розвитку ВЕБ.рф погодила «Мікрону» кредит на 7 млрд. рублів. Але результат приблизно такий же, як і по аналогічній спробі заливати грошима російське авіабудування – гроші освоюються, але результату немає.
Але незважаючи на те, що «Мікрон» явно не справляється, його продовжують навантажувати новими завданнями. Імовірно, тому що реальних альтернатив в межах рф в цій сфері немає. Так тиждень тому стало відомо, що «Мікрон» ще займеться чипами для мобільних сім-карт. Очікується, що «Мікрон» має розпочати їх виробництво в 2024 р. Причому вже зараз є очевидною неготовність підприємства – його можлива потужність виробництва чипів до сім-карт оцінюється в 20 млн. чипів на рік, у той же час річна потреба операторів мобільного зв’язку рф 70-100 млн. чипів – з урахуванням бажання російської влади перевести мобільний зв’язок в рф на російську криптографію, аби зменшити залежність від іноземної.
Зважаючи на проблеми «Мікрона» з’являються додаткові можливості заходу на російський ринок чипів китайських виробників. Вони вже контролюють орієнтовно 30-50% ринку чипів для смарт-карт. Також китайські виробники чипів активно користаються виробничої неспроможністю росіян – наприклад, для російських банківських карт китайські виробники (XH Smart Tech, Watchdata) вже неодноразово за минулий рік і за І квартал 2023 р. піднімали ціни на чипи. Так, лише за перший квартал цього року китайські чипи подорожчали приблизно втричі – до 0,9 доларів за один чип.
Але показово, що навіть після такого сильного подорожчання китайські чипи для банківських карт приблизно вдвічі дешевші за російські, які виробляються «Мікроном».
Не дивно, що ще в лютому 2023 р. російські виробники мікроелектроніки і напівпровідників (у т.ч. «Мікрон») звернулися до уряду рф з проханням запровадити загороджувальні мита на китайські смарт-карти у розмірі 50-100%. Бо, мовляв, російські виробники не зможуть конкурувати з китайськими – особливо в умовах, коли китайські смарт-карти в 2-5 разів дешевші за російські.
Отже російських потужностей і технологій не вистачає навіть аби задовольнити попит на нескладні інструменти – такі як чипи для банківських або сім-карт, але й є намагання штучно обмежити конкуренцію. За такої ситуації рівень відставання російських виробників мікроелектроніки від світових лідерів буде збільшуватися.