Поточна аналітика

Зростання безробіття в країні в період локдауну може призвести до збільшення соціальної напруги

На тлі щоденного зростання кількості захворювань на COVID-19, існує ризик посилення карантину і повернення до ситуації весни 2020 року, коли зупинився транспорт та більшість підприємств. Тому на сьогодні є усі передумови і дуже реальний ризик зростання кількості безробітних протягом наступних трьох місяців.

Відсутність чіткої стратегії держави на ринку праці тільки погіршує ситуацію. Бізнес і населення не бачать державних стратегій і програм хоча б на півроку, які давали б розуміння людям, на що їм розраховувати в разі зміни ситуації, зокрема у разі подальшого поширення коронавірусу та посилення карантинних заходів.

Тенденції до зростання безробіття, існування прихованого безробіття і, як наслідок, збідніння населення загрожують значними соціальними потрясіннями та економічними негараздами, зростанням злочинності.

Для реальної боротьби з безробіттям недостатньо просто оголосити про створення якоїсь кількості робочих місць – важливо їх створити в ключових галузях економіки. Аби стимулювати створення робочих місць, потрібні інвестиції. Питання збереження робочих місць – це пошук механізмів компенсацій роботодавцям – наприклад, запровадження безвідсоткових кредитів, пролонгованих у часі для того, щоб роботодавці сьогодні не звільняли людей, а мали можливість виплачувати їм скорочений варіант заробітної плати. Тільки цей рівень виплат повинен становити не наш офіційний мінімум, а гідний, щоб робоча сила не «втікала», не шукала інші сегменти, а чекала відновлення своєї реалізації. У будь-якому випадку, боротьба з безробіттям вимагає стратегічного бачення комплексних заходів і чіткого плану дій. Це не те, що сьогодні демонструє уряд і команда «слуг».

Через посилення карантину, і того, що люди налякані розповсюдженням вірусної хвороби COVID-19, команді Зеленського певний час ще вдасться уникнути соціальних бунтів. Люди будуть витрачати свої невеликі заощадження, соціальну допомогу, позичати гроші на якийсь період. Але після закінчення карантину, якщо не буде запропонована можливість заробітку, то ми можемо очікувати соціальні вибухи, протести тих, хто буде вимагати зміни влади на місцевому рівні та центральному рівні. Люди будуть вимагати відкриття підприємств, підвищення гарантованих наявних виплат

Наприкінці минулого і на початку року ми вже мали величезний сплеск негативу після інформації про зарплати та премії, які призначали собі чиновники високого рівня. На сьогодні елемент соціальної несправедливості в розподілі оплати праці – теж буде дуже важливий. Побутова економічна нерівність стане чинником негативної оцінки діяльності чинної влади.