Поточна аналітика

росія стрімко втрачає позиції на газовому ринку

Експорт газу російським «Газпром» у жовтні зменшився уже втричі порівняно з тим же періодом минулого року – до 4,3 млрд м3. Причому це включно з поставками до Туреччини та Китаю.

Таким чином результат виявився удвічі гіршим, аніж попередній антирекорд у кризовому 2009 році, коли обсяг поставок становив 8,3 млрд м3.

Причому темп зниження експортних постачань «Газпрому» у дальнє зарубіжжя пришвидшується з кожним місяцем.

Зі статистики «Газпрому» випливає, що експорт скоротився влітку: у II кварталі постачання впали до 30,4 млрд м3, або понад 10 млрд м3 у середньому на місяць, у третьому було експортовано уже лише 21,2 млрд м3 – по 7 млрд м3 на місяць. Проте у вересні уже йшлося лише про 4,7 млрд м3, а у жовтні обсяг зменшився до 4,3 млрд м3, попри наближення до зими.

Сподівання російського керівництва на шантаж Заходу цілковито провалився. Європа поступово, але впевнено долає негативні наслідки енергетичного шоку через російський шантаж.

Її економіка поступово адаптується. Як Заявив нещодавно європейський комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон Європі вдалося замінити абсолютну більшість із колишнього споживання в 155 млрд м3 російського газу паливом з інших джерел: «Ми залежали на 40%, а тепер – лише на 7%».

А от росія лише починає пожинати наслідки довгострокової відмови від її енергоресурсів найбільших споживачів.