Так за даними «Додом.рф» частка нерозпроданого житла в росії досягла рекордних 67% від загального обсягу “первинки”.
Наразі не проданими залишаються 71,1 млн м2 житла або значно більше 1 млн квартир, які вже збудовані чи добудовуються.
Тим часом забудовники продовжують збільшувати пропозицію житла, однак купувати його немає кому.
Навіть попри те, що в рамках стимулів для зменшення негативного впливу на економіку західних санкцій російська влада лише цього року сподівається спрямувати на іпотечні програми майже 8 трильйонів рублів.
Завдяки масштабному будівництву житла, яке росіяни не мають за що купувати, будівельний сектор поряд з ВПК створює ілюзію зростання російської економіки.
Однак, як і з держоборонзамовленням, такий результат досягається штучно та дорогою ціною дедалі більших витрат наявних в країні резервів.
Різницю між ринковою та зниженою ставками пільгової іпотеки доводиться компенсувати з бюджету.
Зокрема у 2024 році лише на компенсацію ставок по пільговій іпотеці з бюджету рф готуються витратити пів трильйона рублів.
І це при тому, що в російському бюджеті й так вистачає проблем через безпрецедентні за усю історію пострадянської росії військові видатки.
Проте й таке марнування обмежених коштів не здатне приховати того факту, що в росіян усе менше коштів аби викуповувати те, що набудовується для демонстрації потрібної Кремлю картинки стійкості рф до міжнародних санкцій.
Роздута бульбашка будівельного сектору в такий спосіб насправді лише наближає загальний фінансово-економічний колапс росії.
А його відчайдушне відтермінування зробить його лише більш катастрофічним.