В рф наприкінці минулого тижня було дві основні події в економічному житті. По-перше, це Петербурзький міжнародний економічний форум. По-друге, це засідання ради директорів Центробанку рф, на якому розглядалося питання ключової ставки.
Обидві події, незважаючи на показний оптимізм, все ж таки публічно вказали на системні недоліки діючої економічної моделі рф.
Так, під час форуму глава Сбербанку Герман Греф заявив, що діюча економічна модель рф «проста, але вразлива і вичерпна». За його словами, основою цієї моделі є два імпульси – по-перше, зростання бюджетних витрат і, по-друге, активна кредитна політика – відповідно, компанії підвищують зарплати, люди отримують більші зарплати, отримують кредити. І хоча обидва ці імпульси врешті решт спрямовуються на споживчий ринок, але товарів при цьому більше не стає, ціни зростають, а ефективність праці знижується.
Також під час форуму відбулися нехай і непрямі, але обміни «люб’язностями» між урядом і великим бізнесом рф – передовсім, щодо податкової політики. Уряд рф виправдовувався, а бізнес намагався навіть критикувати урядову податкову політику.
Так, міністр фінансів рф Антон Сілуанов визнав різке підвищення податків протягом 2023-2024 рр.: «Так, протягом останнього часу мита, податок на підвищення корисних копалин, windfall tax, але все це – наслідок того, що нам не вистачало ресурсів для переналаштування галузей, ресурсів для вирішення тих ключових проблем, які у нас виникали, у т.ч. і щодо модернізації економіки».
З іншого боку, власник «Сєвєрсталі» Алєксєй Мордашов розкритикував практику разових зборів або платежів з обороту: «У мене є одна конкретна пропозиція: давайте приймемо закон, що жодні платежі на наступний рік мінятися не будуть: от зараз їх підняли і все. У нас є правило, що зміни податку на прибуток можуть запроваджуватися лише з 1 січня, давайте таке ж правило поширимо на усі можливі і неможливі види платежів – на податок на видобуток корисних копалин, на акцизи, екологічні платежі».
Передовсім, Мордашов розкритикував позачергове підвищення податку на видобуток корисних копалин для виробників добрив і залізної руди.
«Ми бачимо постійне запровадження нових поборів. Експортне мито, три роки тому нам запровадили акциз на сталь і от цей строк закінчується з 1 січня 2025 р. Але, я так розумію, що мова й близько не йде про те, що його скасують. Податок на видобуток багатьох мінеральних корисних копалин різко підняли, потім подумали і ще раз підняли» – пожалівся Мордашов.
Також у п’ятницю весь фінансовий сектор рф, а також російський бізнес чекали на рішення Центробанку рф щодо можливого підвищення ключової ставки. Рада директорів ЦБ рф вирішила поки що зберегти ключову ставку на діючому рівні – 16%. Але в своїй заяві ЦБ рф чітко заявив, що він допускає, що на наступному засіданні її може бути підвищено. Про вірогідність зменшення мова навіть не йде. Також в Центробанку заявили, що планують і надалі дотримуватися жорсткої грошово-кредитної політики.
Але тут показово навіть не саме рішення ЦБ рф, а те, що фінансовий сектор рф вже почав готуватися до можливого підвищення ставки – зокрема, починаючи підвищувати і депозитні, і кредитні ставки. За даними фінансового маркетплейса Банкі.ру з початку травня 2024 р. ставки по забезпечених і незабезпечених кредитах зросли на 0,2-0,4 відсоткових пункти.
Річна інфляція в рф станом на 3 червня 2024 р. склала 8,1% – що вдвічі більше планового показника, до якого прагне ЦБ рф (4%).