
Накопичувальний ефект санкцій усе більше б’є по галузях російської економіки, які досі здавалися найменш вразливими до таких обмежень.
Зокрема за даними асоціації “Росспецмаш” за підсумками 2024 року було зібрано продукції на 12,5% менше, аніж рік тому. Найсильніше впав випуск машин для внесення добрив — на 61%.
Випуск нової техніки скоротився на тлі падіння продажів на внутрішньому ринку. У 2024 році вони скоротилися на 17,6%. Також різко знизилися продажі комбайнів (на 30,7%) та кормозбиральних комбайнів (24,8%).
При цьому за даними асоціації дилерів сільгосптехніки ринок імпортної сільгосптехніки в країні 2024 року скоротився ще сильніше — більш ніж на 25%.
У сукупності продажі сільгосптехніки російського та зарубіжного виробництва впали приблизно на 20%.
Головним фактором падіння продажів сільгосптехніки стало зниження рентабельності аграріїв в умовах санкцій, здорожчання кредитів та інфляційного сплеску.
Негативно позначаються також високі експортні мита через прагнення поповнити дефіцитний через агресію проти України бюджет та стримати інфляцію, витрачену масштабними воєнними витратами.
2025 рік взагалі стане переломним для галузі, оскільки «ринок переживає найсерйозніший виклик за останні 20 років.
Ціни на техніку зростуть ще принаймні на 12–18%, а продажі впадуть не менше як на 10–12%.
Кредитні кошти будуть і надалі надто дорогими, вартість обладнання та комплектуючих в умовах санкцій зростатиме.
В перспективі розвиток відповідних негативних тенденцій підірве технологічну базу російського АПК – галузі, яка досі була найменше вразлива до західних санкцій.