
Занепад вугільної галузі в росії останнім часом різко пришвидшився під впливом західних санкцій і зокрема ембарго на постачання до ЄС, який раніше був основним ринком збуту цього енергоресурсу з рф.
Зокрема, як свідчать дані Центру цінових індексів експортні ціни російського енергетичного вугілля впали до найнижчого рівня з 2021 року.
Вугілля високої якості на Далекому Сході на початку квітня коштувало заледве $95 за тонну.
У європейських портах рф ціни природно ще нижчі, адже в Європі російського вугілля більше не купують, а транспортувати в Азію звідти значно далі і дорожче.
Спочатку Китай, а останнім часом і Індія, які розглядалися в рф як альтернатива європейському ринку активно розширюють частку власного видобутку в споживанні. Відтак попит на імпорт, а тим більше російський падає.
При цьому видатки на логістику в експортній ціні вугілля, готового до експорту, досягли уже 50%.
Потужного удару по рентабельності експорту завдало зростанням транспортних тарифів РЖД на 21% протягом року.
У Хакасії усі вугледобувні підприємства уже працюють заледве на половину потужностей, а шахтарів відправляють у вимушені відпустки. Причина – нестача квот на вивезення вугілля. Однак якби не вони, то ціни б рухнули ще нижче.
Гарячкові дії російського уряду, які застосовуються останнім часом, галузі особливо не допомагають.
Наприклад, нещодавно було скасовано експортне мито, але це вже не змінює ситуацію.
російські експерти очікують, що росією незабаром прокотиться хвиля закриття шахт, які уже зараз працюють ледь на половину потужності.
І особливих перспектив без повернення на європейський ринок у російського вуглевидобутку немає. Азійські ринки надзвичайно висококонкурентні.
За них змагаються як місцеві виробники, так і постачальники з Австралії та інших країн регіону. Тож рівноцінною альтернативою втрачено ринку ЄС їм не стати.