російський рубль переходить в стадію вільного падіння. В середу долар США на форексі стрибнув з трохи менше 105 рублів відразу до 113 рублів. На максимумі у середу він досягав 114,53 рублі. Євро зі 110 рублів стрибнув на понад 119, на максимумі сягаючи 120,61. На Мосбіржі в середу юань продавали за понад 15 рублів.
Це найгірші для російського рубля значення з березня 2022 р.
Аби хоча б трохи уповільнити падіння рубля, ЦБ рф у середу відмовився до кінця року купувати валюту на міжбанку, що трохи заспокоїло російський валютний ринок.
Reuters зранку у середу прогнозував, що до кінця цього року долар в рф буде коштувати 115-120 рублів. Але навряд чи в цьому інформагентстві очікували, що їхній прогноз майже збудеться до кінця поточного дня.
Причому показово, що зараз різке падіння рубля відбувається наприкінці місяця, коли великі російські експортери продають частину валюти, аби сплатити податки та зарплати. Тобто кінець місяць, як правило, грав традиційно на посилення рубля, а тут раптом почався «ідеальний шторм».
Хоча російські експерти і ЗМІ це вкрай неохоче визнають, але все ж таки ключовим ударом зараз стали санкції проти банківського сектору рф і передовсім проти одного з найосновніших банків рф – «Газпромбанка». Зважаючи, що саме через цей банки йшли основні розрахунки за експортовані російські енергоносії, для рф посилився ризик додаткових касових розривів у надходженнях валютної виручки.
Треба віддати належне адміністрації Байдена, удари по фінансовому сектору рф з грудня 2023 р. стали, імовірно, найефективнішою геополітичною зброєю проти рф цього року.
Проти рубля грають і інші стратегічні фактори – по-перше, очікуване зниження цін на нафту – і зокрема через енергетичну політику Трампа. Та і протягом останніх днів Brent просів нижче 73 доларів за барель). По-друге, неефективна політика центробанку рф щодо різкого підвищення ключової ставки (яку, цілком імовірно, ще додатково підвищать наприкінці грудня 2024 р.), при цьому інфляція залишається доволі високою. По-третє, підвищення податків для підприємств, у т.ч. для нафтогазового сектору – також гратимуть проти рубля.
Також в рф явно починається криза на ринку нерухомості. Відомо про величезні проблеми найбільшого забудовника рф – групи компаній «Самольот». Але в інших забудовників справи не краще.
Саме акції забудовників стали головним «паровозом у прірву» для російського фондового ринку протягом останніх днів. Акції «Самольота» за тиждень впали з приблизно 1340 до 915 рублів (а ще рік тому їх продавали за 3300-3500 рублів). По групі компаній ПІК (другий найбільший забудовник рф) – за тиждень падіння з приблизно 485 до 375 рублів.
Хоча по інших великих компаніях ситуація стабільніша, але і там у вівторок акції в основному падали (зокрема, «Сбербанк», «Транснєфть», «Мечел», «РуссНєфть», тощо). Відповідно індекс мосбіржі просів за день на 2,6%, індекс РТС – на 3,8%. І хоча у середу мосбіржа трохи відіграла падіння, але загалом індекс мосбіржі зараз нижче 2500 пунктів (на мінімумі – 2464) – це найгірший показник з травня 2023 р. Тобто теперішнє падіння перекреслило півтора роки зростання російського фондового ринку.