
Вибухове розслідування по операції з затримання найманців ПВК «Вагнер», оприлюднене Bellingcat та The Insider , повністю підтверджує ключове звинувачення влади – команда Зеленського «злила» спецоперацію з затримання військових злочинців.
Згідно з текстовою версією розслідування, «Президент Володимир Зеленський загалом схвалив операцію 26 червня 2020 року та попросив підготувати докладний план. Цей концептуальний план було підготовлено та затверджено міністром оборони 1 липня 2020 року». Але керівник Офісу Президента Андрій Єрмак «запропонував перенести операцію на тиждень», бо Зеленський досяг домовленості з Росією та підтримуваними Росією сепаратистами про припинення вогню на Донбасі.
За словами генерала Бурби, як вказано в розслідуванні, позиція Офісу Президента була така, що «якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманням 25 липня, режим припинення вогню буде зірвано ще до його початку».
Таким чином, тепер ми знаємо ще одну ціну «перемир’я» 27 липня 2020 року. Ця ціна – сотні українців, які досі перебувають в російська тюрмах і в «ізоляціях» посібників окупантів. Бо якби не зрив операції по «Вагнеру», то Україна мала б вагомі важелі тиску на Москву. Нагадаємо, що з 2020 року жодного обміну не було.
Тому розслідування Bellingcat, як і ранішеCNN, авторитет якого дуже важко заперечити, – це дуже сильний удар по владі.
У них є певні розбіжності у тлумаченні того, що ми називаємо «операцією по Вагнеру». Зокрема, за даними CNN, представники української спецслужби стверджують, що операція під керівництвом України отримала американське фінансування, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ; представник спецслужби США заявив, що це фейк. Bellingcat нічого не пише про участь у спецоперації американської сторони.
Але це абсолютно непринциповий нюанс у розслідуванні. Принциповим у розслідуванні CNN є: 1) така операція була; 2) це була спецоперація українських спецслужб.
Нагадаємо, що українська влада в особі СБУ, Президента вже більше року бреше людям про цю спецоперацію, намагаючись закамуфлювати той факт, що блискуча спецоперація була «злита» росіянам Офісом Зеленського. Спочатку вони заперечували сам факт спецоперації, далі Зеленський говорив, що це не «наша спецоперація».
СБУ 19 серпня 2020 року заявила: «дані стосовно участі СБУ у так званій «вагнерівській спецоперації» є звичайним фейком. А його першоджерелом… було саме російське видання».
20 серпня 2020 року президент Володимир Зеленський назвав «маячнею» інформацію про «злив» спецоперації по ПВК «Вагнер»; «Маячня. Я про це читав. Сумно, що деякі засоби масової інформації передрукували «Комсомольську правду» (здається, російську), зробили з цього сенсацію в Україні. Я не знаю ні про який «злив» якоїсь там операції».
24 червня 2021 року Зеленський в інтерв’ю телеканалу «1+1» визнав існування цієї спецоперації, порівняв плани захопити членів приватної військової компанії «Вагнер» із затриманням опозиційного білоруського журналіста Романа Протасевича і назвав її спецоперацією «інших країн».
«Ми з вами бачили, що відбулось у Білорусі, як посадили літак, чим усе це закінчилось. Чим закінчуються такі випадки, такі спецоперації тієї чи іншої країни, до якої ізоляції така операція приводить. Тож це точно не була наша операція». І далі: ідея спецоперації щодо «вагнерівців» була «інших країн, точно не України, і те, що Україну максимально затягували в це питання – це правда».
До речі, це розслідування підтвердило, що злив цієї операції коштував Україні тим, що ми втратили двох найманців з групи «Вагнер», які були присутніми при запуску ракети, яка збила МН17 (у час, коли суд в Нідерландах розглядає цей теракт, їх свідчення були б дуже потрібні).
Розслідування Bellingcat, як і CNN, переконує, що після зміни влади проти команди Зеленського обов’язково буде кримінальне провадження по справі «зливу» спецоперації з затримання найманців ПВК «Вагнер».