8 листопада було ухвалене проміжне рішення Єврокомісії щодо початку переговорів з Україною про вступ до ЄС. Єврокомісія фактично вважає виконаними чотири з семи критеріїв, що супроводжували надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу.
Таке рішення Єврокомісії не є остаточним: його має затвердити (в нинішній або в оновленій редакції) Рада (фактично, саміт) ЄС, що відбудеться 14 грудня 2023 р. Але перед тим Україна має виконати частину ще не втілених реформ
З одного боку, це справді історичне рішення. Єврокомісія розробила для України унікальну прискорену процедуру вступу, якої досі не існувало.
З іншого боку – попереду складна робота навіть по тих критеріях, які уже мали бути виконані.
- Хоча, коментуючи ці умови, ще у червні 2022 р. керівництво держави запевнило європейських партнерів, що реалізація всіх цих кроків «можлива вже до кінця року і навіть швидше». Президент Зеленський також неодноразово заявляв, що Україна може стати членом Євросоюзу за два роки. Такої ж думки дотримувався і прем’єр Шмигаль.
На жаль, чинна влада вважає, що здійснення реформ, дотримання демократичних норм і боротьба з корупцією потрібна не Україні для протистояння російській агресії, а лише донорам української держави.
Часто виконання Україною взятих на себе зобов’язань виглядає в стилі «відчіпного».
Президент Зеленський не використав посилення повноважень і свій авторитет (рейтинг довіри) для посилення боротьби з корупцією. Ба більше – саме за часів Зеленського, і саме в час великої війни корупція посилилася.
Однак завдяки наявності монобільшості у парламенті він зумів сконцентрувати владу, обмеживши свободу слова та діяльності демократичної опозиції.
Зокрема, у звіті Європейської комісії щодо виконання Україною умов для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу наголошується на необхідності відновити незалежний плюралістичний медіаландшафт. Що у перекладі на звичайну мову:
- Суттєво зменшити державний контроль над мовленням, забезпечивши функціонування плюралістичних, прозорих та незалежних ЗМІ.
- Припинити нарешті телемарафон «Єдині новини».
- Повернути до цифрового ефірного мовлення три опозиційні телеканали.
Наразі у звіті Єврокомісії перераховані ще чотири вимоги, виконання слугуватиме індикатором прогресу України у березні 2024 р. Для цього Верховна Рада має: ухвалити урядовий законопроект про збільшення штатної чисельності НАБУ; внести зміни в закон про запобігання корупції; ухвалити закон(и), щоби втілити рекомендації Венеційської комісії щодо законів про національні меншини, про державну мову, медіа та освіту; ухвалити закон, який врегулює лобіювання «за європейськими стандартами».
Тож попереду робота, а імітація і «на відчіпного» – не пройде.