Поточна аналітика

Санкції проти А.Портнова – один з найсильніших ударів західних партнерів по тіньовій команді Зеленського

9 грудня 2021 року Мінфін США запровадив санкції проти А.Портнова – у межах «акту Магнітського». Це закон США та деяких інших країн, що містить перелік чиновників, причетних до шахрайств, переслідувань та порушень прав людини. Окрім Портнова, санкції запровадили також проти благодійної організації «Фонд Андрія Портнова».

Ці санкції Мінфіну США – це не лише санкції проти екс-заступника глави Адміністрації Президента часів Януковича, це дуже сильний і прицільний удар по тіньовій команді Зеленського. В Україні Портнов володіє імунітетом від кримінального переслідування і користується повною свободою дій.

Саме при Зеленському А.Портнов приїхав в Україну – він повернувся до України з Австрії безпосередньо у переддень інавгурації В.Зеленського.

А.Портнова з Зеленським повязували тісні стосунки через оточення новообраного президента. Перший керівник Офісу Президента Зеленського А.Богдан 1 липня 2019 року відверто визнавав: «Портнов – мій багаторічний друг». Головний спонсор перемоги Зеленського на виборах олігарх Ігор Коломойський також заявляв, що А. Портнов допомагає йому з деякими юридичними питаннями, «пов’язаними із закордонними процесами».

Зразу ж після прибуття в Україну виникли підозри, що його повернення пов’язане з тіньовими діями команди Зеленського з переслідування П. Порошенка і українських патріотів – майданівців, учасників АТО. Оскільки у першому ж інтерв’ю після повернення в Україну, даному проросійському виданню Страна.ua: Портнов заявив: «Порошенко будет сидеть».

Розуміючи токсичність фігури Портнова, його не було призначено на жодну посаду. Але до роботи команди Зеленського він був активно залучений. Так, 21 травня 2019 року вийшов указ президента Зеленського про розпуск Верховної Ради «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів». Характерно, що заготовку цього самого Указу «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів»  А.Портнов оприлюднив у себе на сторінці у ФБ за місяць до того, 18 квітня.

Далі більше. 4 липня 2019 року А. Портнов написав у своєму ФБ: «Розробив короткий законопрект про зміну закону про люстрацію – забороняється займати будь-які державні посади особам, які були призначені у період правління попереднього політичного режиму з 22 лютого 2014 року по 20 травня 2019-го». А 11 липня 2019 року цей же законопроект вніс до Верховної Ради вже Зеленський, супроводивши його «відосиком»: «Нами напрацьовано законопроєкт про розширення норм закону про очищення влади. Пропоную до переліку посад, які підпадають під люстрацію, додати президента України, всіх народних депутатів України, Голову ВР, членів уряду, генерального прокурора, голову СБУ, голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна, голів Державної фіскальної служби та митниці, секретаря РНБО, керівництво оборонних підприємств, які обіймали посади з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року», — сказав Зеленський у відеозверненні.

  • Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо очищення влади №10444 від 11.07.201911, розроблений Портновим і внесений до ВРУ Зеленським, передбачав люстрацію тих, хто захищав Україну у 2014-2019 роках, і це була перша спроба проросійського антимайданівського реваншу.

Але не законами єдиними. Портнов був дуже активно включений в роботу судових і правоохоронних органів як особа, яка приймала рішення. ЗМІ називали Портнова неофіційним куратором судової системи офісу Президента.

Так, у листопаді 2020 року стало відомо, що Національне антикорупційне бюро серед записів в кабінеті голови Окружного адміністративного суду Павла Вовка виявило записи розмов Вовка з колишнім главою Офісу президента Андрієм Богданом і з Андрієм Портновим про призначення головою Конституційного суду одіозного Олександра Тупицького (проти якого вчора США також запровадили санкції). Вовк, Богдан і Портнов обговорюють призначення Тупицького головою суду, а також завдання, які він повинен виконати після призначення.

Але, очевидно, основним проектом Портнова в команді Зеленського було кримінальне переслідування ключового опонента Зеленського П. Порошенка, з метою або ув’язнити П’ятого Президента України, або примусити до еміграції. Цей проект Портнов провалив, але за його заявами було відкрито кілька десятків (!) кримінальних проваджень проти П. Порошенка. І зрозуміло, що ДБР і ОГПУ активно співпрацювали з Портновим в цьому питанні, інакше б вони були відсіяні ще попередніх етапах. Варто зазначити, що Портнов настільки був включений у процес прийняття рішень, що першу інформацію про відкриті провадження проти Порошенка спершу дізнавались з сторінки Портнова, а не від правоохоронних органів.

При допомозі суддів, залежних від Офісу Президента, а також ДБР А. Портнов розпочав терор проти інших майданівців, прокурорів, посадовців періоду 2014-2019 років. Саме Портнов став тим ксероксом, який почав штампувати кримінальні справи не лише проти П. Порошенка, а й проти майданівців Т. Чорновол, С. Стерненка, С. Пашинського.

Портнов при Зеленському почав тероризувати навіть прокурорів, зокрема прокурора Майдану С. Горбатюка і прокурора, який раніше вів справу Портнова О. Божка.  Загалом троє працівників Генеральної прокуратури неодноразово отримували повідомлення із брутальними образами і погрозами з телефонного номера Андрія Портнова. Розслідування щодо погроз Портнова за заявою Божка нібито розпочали в Державному бюро розслідувань на початку квітня 2019 року, але згодом провадження передали до Служби безпеки України, де його успішно закрили у квітні 2020 р. Генпрокурор Венедіктова пояснила, що справа щодо погроз, які Андрій Портнов регулярно відправляв прокурору Олександрові Божку, закрита на основі «експертизи СБУ».

В «активі» Портнова ще один компрометуючий владу «сюжет». У час Зеленського Портнов почав тероризувати співробітників програми «Схеми» радіо «Свобода», починаючи з оприлюднення їх персональних даних, публічних погроз, і закінчуючи спаленням машини водія знімальної групи «Схем»  і його судовим переслідуванням. І суди цьому тільки сприяли: суди не лише дозволили Портнову оприлюднювати персональні дані, а й присудили стягнути з водія «Схем» витрати Портнова на адвокатів і виплатити йому 52 500 гривень.

У будь-якій правовій державі кожен з перерахованих епізодів заслуговує на кримінальне провадження проти Портнова. Але протягом 2019-2021 років Портнов володіє фактичною недоторканістю, яка може легко конкурувати з депутатською і суддівською; очевидно, ця недоторканість гарантована самим Зеленським. До слова, друг Портнова Олег Татаров, попри звинувачення в корупції, досі перебуває на посаді заступника глави Офісу Президента Зеленського.

Очевидно, в США дуже добре знають українську ситуацію, сьогодні і сам Байден і його команда є до дрібниць компетентні в українському питанні. Тому санкції по Портнову – це дзвіночок персонально для Зеленського, який означає: для західних партнерів повністю відома кухня тіньових рішень і процедур, які реалізує Зеленський і його команда. США дуже добре знають, що наявність цієї тіньової діяльності – гарантія того, що про жодну судову реформу в Україні не може бути й мови, про жодну свободу слова і верховенство закону не може бути й мови.

Після санкцій 9 грудня у Зеленського є два варіанти дій: або проти Портнова відкривають кримінальні провадження чи синхронізують санкції, або Портнов і далі займається брудними проектами Банкової. Якщо він вибере друге, це означатиме, що Портнов так само важливий для Зеленського, як і Коломойський, який після санкцій Держдепу США 10 місяців тому, досі зберігає свою недоторканість.