Пройшло вже більше 1000 днів з моменту, коли президент Зеленський обіцяв покарати усіх винних у збитті Іраном рейсу PS752 авіакомпанії МАУ.
- Літак Boeing 737-800NG із реєстраційним номером UR-PSR авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» рейсу PS752 з Тегерана до Києва був збитий з ЗРК «Тор» російського виробництва невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту столиці Ірану вранці 8 січня 2020 року. Загинули всі 176 людей, які були в літаку, – 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед загиблих – громадяни семи країн: 11 громадян України (серед них дев’ять членів екіпажу), 82 громадяни Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, чотири – Афганістану, по три – ФРН та Великобританії.
Наступного дня Зеленський обіцяв, хоча це і не в його владі, що всіх винних у катастрофі покарають. 2 лютого 2020 року президент України Володимир Зеленський пообіцяв «тиснути» на владу Ірану для збільшення компенсацій за загибель українців в катастрофі літака МАУ, і що Україна «виграє в судах» справу про падіння літака МАУ в Тегерані. 22 червня 2020 р. Володимир Зеленський в інтерв’ю канадському виданню The Globe and Mail ще раз заявив, що Україна може звернутися у міжнародні суди, якщо Іран не буде виконувати обіцяне у справі авіакатастрофи літака “Міжнародних авіаліній України”. МЗС України також припускало, що Україна звернеться до Суду ООН, якщо переговори з Іраном не будуть успішними. Заява Зеленського через рік, 8 січня 2021 р. була такою ж категоричною: «Зрозуміло, що всі винні в цій катастрофі обов’язково будуть притягнуті до відповідальності».
Однак зі ЗМІ відомо, що протягом 2020-21 р. до судів Україна не зверталася. Таким чином, за майже 3 роки Україна під керівництвом Зеленського не тільки не домоглася покарання винних, але й не звернулася до міжнародних судів, як і не отримала від Ірану компенсації для сімей загиблих наших громадян. Україна виплатила родичам загиблих по 200 тисяч гривень, тобто близько 8 тисяч доларів за тогочасним курсом.
Україна не має повторювати цих помилок. Позиція нашої держави щодо Ірану має бути жорсткою і однозначною. Потрібно розірвати дипломатичні відносини з Іраном, а світ повинен запровадити пекельні санкції через передачу Тегераном путінському режиму дронів-камікадзе, які вбивають цивільних людей.
На часі питання про розрив дипломатичних відносин між Києвом та Тегераном. Позбавлення акредитації іранського посла в Києві – відповідь явно недостатня та неспівмірна з рівнем цинізму, який становлять іранські дрони в руках російського окупанта.
Саме час активізувати міжнародний тиск у справі збиття українського літака в небі над Тегераном ще у 2020 році. Винні мають бути притягнуті до відповідальності. Непокаране зло призвело до того, щ сьогодні ж іранські дрони лише збільшують число невинних жертв.
Всі, хто допомагають чи думають співпрацювати з Кремлем, мають розуміти, що й вони закінчать свій шлях так саме безславно та ганебно, як путін.