Поточна аналітика

Ще одна ціна неадекватності у безпекових питаннях

Військові, які знають війну не за російськими серіалами, попереджали, що одностороннє відведення Україною військ, ініційоване Зеленським, несе серйозні загрози для ЗСУ та мирного населення на лінії розмежування. Передусім – це зайняття російськими найманцями «сірої зони» та її мінування ворожими ДРГ.

Однак у хворобливому бажанні зустрітися сам на сам з Путіним, Зеленський не міг і не хотів чути цих аргументів. Адже таке «розведення» було висунуте Росією однією з умов зустрічі у Нормандському форматі.

Ще рік тому, у квітні 2020 р. ЗМІ повідомляли, що окупанти мінують потенційні ділянки розведення військ на Донбасі – встановлюють додаткові мінні поля із використанням заборонених протипіхотних мін ПМН та МОН у безпосередній близькості до доріг і сільськогосподарських угідь.

І ось результат: за період «тиші» – від мін 8 загиблих, 3 поранених, 11 травмованих.

СММ ОБСЄ тільки за два дні, 28 і 29 квітня цього року, виявила понад 2 тисяч заборонених протипіхотних мін. І це лише поблизу населених пунктів Сигнальне і Верхньошироківське.

Відсутність попереджувальних знаків та огорож навколо замінованих територій, хаотичність мінування та відсутність карт мінних полів, встановлених окупантами поблизу населених пунктів на тимчасово окупованій території, становить серйозну проблему та наражає на небезпеку мирне населення.

З початку поточного року, за допомогою різних систем доставки (переносні комплекти мінування, БПЛА, гранати РПГ), ворог скинув понад 50 таких мін із затертим маркуванням, намагаючись приховати країну та завод їх виробництва.

Зафіксовано факти дистанційного мінування окупантами населених пунктів Майорськ, Зайцеве, Хутір Вільний, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права. В результаті спрацьовування однієї з дистанційно встановлених мін загинув цивільний житель Хутора Вільний.

Зафіксовано й інші способи мінної війни, яка ведеться окупантами. Це зокрема, закидання на підконтрольну територію вибухових пристроїв, замаскованих під іграшки, а також предмети побуту, які можуть викликати цікавість мирних мешканців.

2 травня, в день святкування Великодня, на ґрунтовій дорозі неподалік населеного пункту Широка Балка, українські військовослужбовці виявили дитячий музичний програвач, який виявися міною.

5 травня поблизу лінії зіткнення у смт Верхньоторецьке на саморобному вибуховому пристрої підірвалось подружжя. Чоловік загинув.

При цьому РФ та її найманці продовжують блокувати процес розмінування

Зеленському потрібно зрозуміти, що будь-які спроби «умиротворити» агресора шляхом здачі національних інтересів та суверенітету країни будуть лише розпалювати апетити Росії.

Кордун О. О., директор Європейського інституту,

науковий співробітник Інституту всесвітньої історії  НАН України