Поточна аналітика

Ще один непокараний злочин, про який варто нагадати

За статистичною інформацією, у 2014 році органами досудового розслідування за фактом вчинення військових злочинів внесено 4 045 відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з яких 2945 (72,8%) – за фактом ухилення від проходження військової служби. У 2015 році було розпочато 6 083 кримінальних проваджень щодо військових злочинів, з яких 4 965 (81,6%) пов’язані з ухиленням від проходження військової служби. У 2016 році зареєстровано 3 580 кримінальних проваджень, з яких 2736 (76,4%) – пов’язані з ухиленням від проходження військової служби.

Однак серед цих проваджень не фігурує одне, знакове для всіх, прізвище.

Як офіційно повідомляло Міністерство оборони України, для призову під час мобілізації громадянину Зеленському В.О. надсилалися повістки 15.04.2014, 23.06.2014, 15.08.2014, 10.05.2015 за адресою, визначеною у його облікових документах. Однак останній до військового комісаріату за його викликом не прибував, у пасивний спосіб ухилившись від виконання свого конституційного обов’язку. Заступник керівника Дніпропетровського обласного комісаріату Сергій Полуциган 2014-го повідомляв ЗМІ, що повістку Зеленському надіслали у Кривій Ріг, оскільки в Києві він мав перереєструватися за новою адресою у військкоматі, проте не зробив цього, ще раз порушивши законодавство про військовий облік.

  • Підполковник, командир 43-го батальйону “Патріот” Сергій Мацейко в репортажі УП розповідав, що у 2014 році займався мобілізацією і особисто виписував Зеленському повістку, яку віднесли його мамі.

Тобто чинний глава держави і Верховний Головнокомандувач ЗСУ Володимир Зеленський чотири рази проігнорував повістки, які надсилали йому під час мобілізації 2014-2015 років.

Згідно зі статті 17 Конституції України захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Ухилення від призову на строкову військову службу – злочин, спрямований проти безпеки та обороноздатності України, що передбачений статтею 335 Кримінального кодексу України. За спробу ухилитися від призову на строкову службу можна отримати три роки позбавлення волі. Спроба ж ухилитися від мобілізації тягне від двох до п’яти років позбавлення волі.

На жаль, на той час суди і прокурори не завжди адекватно відреагувати на ухилення від військової служби у такий важкий для країни час. Тому цей приклад чинного глави держави «надихає» українську молодь. Від призову на строкову військову службу в Україні в рік виборів (2019) ухилилися 245 тисяч людей. За ухилення від призову до кримінальної відповідальності в 2019 році було притягнуто 423 особи призовного віку, до адміністративної – 17 тисяч 220 людей.

Особливо цинічним виглядає те, що у лютому цього року була посилена відповідальність за ухиляння від військової служби з ініціативи самого Зеленського. Мабуть, відштовхуючись від власного багато досвіду, нинішній глава держави вніс законопроєкт № 3553 від 28.05.2020 і подав його як невідкладний для позачергового розгляду. Верховна Рада України підтримала реформу військкоматів та збільшила штрафи за ухилення від призову з 85 –119 гривень до 510 – 850 гривень. Повторне вчинення порушення протягом року, а також вчинення такого порушення в особливий період тягне за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 гривень.

Змінами до закону про військовий обов’язок і Кодексу про адміністративні правопорушення органи Національної поліції зобов’язані доставляти порушників до військових комісаріатів. А згідно з постановою Кабміну від 20.01.2021 № 100, для притягнення до відповідальності за ухилення від призову на строкову службу не обов’язково вручати повістку, достатньо пояснення осіб, що мали вручити повістку, чому вона не була вручена ухилянту.

Буквально на днях 25-річний житель села на Вінниччині, що уникав призову, був засуджений до двох років ув’язнення.

На нашу думку, система військових злочинів, що передбачена КК, застаріла і суперечлива, а тому потребує перегляду законодавцем. Родовий об’єкт цих злочинів має бути розширеним і передбачати кримінальну відповідальність за правопорушення проти воєнної безпеки України.

Шлях, яким пішов Зеленський, – просте посилення відповідальності за ці злочини, довів свою неефективність на його власному прикладі.

Має бути змінена методика розслідування злочинів, пов’язаних з ухиленням від військової служби. І тоді Україна не буде для всього світу негативним прикладом, де особу, яка чотири рази ухилялася від призову у нелегкий для країни час, можуть обрати на посаду президента і довірити їй оборону країни…