
Одним із аргументі противників виділення і тим більше збільшення критично необхідної Україні оборонної та фінансової допомоги на Заході є те, що кошти в Україні «розкрадаються».
У зв’язку з цим важливо уже зараз показувати – і партнерам, і українському суспільству – які є механізми протидії «дерибану».
Натомість у владі свідомо ігнорують проблему, закриваючи очі або покриваючи дерибан через завищені ціни закупівель навіть в рамках чинних програм міжнародного фінансування проектів з відновлення.
Зокрема днями розслідування журналістів виявило черговий такий приклад на Одещині, де Раухівська рада 13 травня замовила ТОВ «Донстрой» реконструкцію закладу дошкільної освіти на понад 147 млн грн за рахунок фінансування Європейського інвестиційного банку у рамках проекту «Програма для відновлення України».
У підсумковій відомості ресурсів журналісти виявили цілу низку будівельних матеріалів із принаймні удвічі вищими порівняно із ринковими цінами.
- Наприклад гарячекатана арматурна сталь періодичного профілю класу А-ІІІ діаметром 10-22 мм і гладку класу А-1 діаметром 6-10 планується купувати по 63,3 тис грн/т (з ПДВ). Хоча на сайті фірми «Метінвест-СМЦ» для Одеси така арматура коштує по 34,3 – 34,7 тис грн за тону. «Енергоатом» же лише в березні замовляв будівельні роботи на сусідній Миколаївщині з арматурою А-ІІІ взагалі по 31,4 тис грн/т.
- Плити перекриття ПК 63.15-8 АтIVт-а серії 1.141-1 випуску 63 закладені по 17,6 тис грн за штуку. При тому, що відома компанія-виробник «Ковальська» продає такі плити ПК 63-15-8 по 8,7 тис грн за штуку.
- Газобетон невказаної марки також врахували по 5,4 тис грн/кубометр. При тому, що в «Епіцентрі» Одеси навіть найдорожчі гладкі газоблоки BauGut 600x200x300 D-500 коштують у роздріб по 145 грн за штуку або 4 тис грн у переводі на кубометр. А Нацгвардія лише місяць тому замовляла житло в Дніпрі з газоблоками 200х300х600 по 3, 4 тис грн/кубометр.
- Важкі готові бетонні суміші закладені в кошторис більш як по 4,2 тис грн/кубометр, хоча виробник «Дікергофф Україна» у березні пропонував їх в Одесі по 3,4 тис грн.
При цьому зареєстрована в тимчасово окупованому Сєвєродонецьку фірма «Донстрой» отримала підряд без конкуренції. Адже умови участі були виписані таким чином, що податися на тендер могли лише ті компанії, які б а) мали за останні роки щонайменше 2 аналогічні договори на чималу суму в 30% від нинішнього підряду; б) мали підтвердити середньорічний оборот за останні чотири роки з урахуванням воєнного стану не менше 50% очікуваної суми.
Примітно також і те, що компанією володіє Олексій Котляревський з тимчасово окупованого Донецька, який раніше був помічником затриманого у квітні поточного року СБУ нардепа з ПР Владислава Лук’янова та заступником мера міста Єнакієве з 2012 року. Він же свого часу фігурував серед засновників ГО «Народний комітет дії», яка була створена 2004 року за підсумками мітингу прихильників кандидата в президенти Віктора Януковича.
Якщо влада невідкладно не запровадить дієвий алгоритм упередження та реагування на подібні факти дерибану коштів міжнародної допомоги зараз, то уже в дуже близькому часі їй доведеться переконувати західних партнерів у тому, що Україна не «розкрадає допомогу».