Поточна аналітика

Щоб приховати відсутність коштів, влада блокує виконання видатків на десятки мільярдів гривень

Урядовці розповідають усій країні про щомісячне перевиконання бюджету. Однак насправді стрімко зростає недофінансування критично важливих в нинішній ситуації видатків.

Зокрема, як свідчить свіжа інформація від голови Рахункової палати України, лише видатки загального фонду державного бюджету за січень-липень склали менше від плану на 53 млрд грн.

Зокрема, на тлі погіршення епідеміологічної ситуації і зростання загрози чергових локдаунів, за даними Рахункової палати, на 12,4 млрд грн менше плану склали видатки за програмами Міністерства охорони здоров’я.

Не виконуються також планові видатки Міноборони на закупівлю, ремонт і модернізацію озброєння. Недофінансовані або навіть не почали фінансуватися й низка інших важливих бюджетних програм.

Якщо гроші в бюджеті справді є в надлишку, як в цьому переконують у Зеленського, то чому уже на понад 50 млрд грн недофінансовано життєво важливі для країни сфери?

Можливо, тому, що насправді в такий спосіб влада всього лише намагається приховати насправді катастрофічну ситуацію із реальним дефіцитом коштів, усвідомлюючи, що далі буде лише гірше.

Причому недофінансування критично важливих видатків – це не проблема лише цього року, а системний і послідовний підхід нинішньої влади

Наприклад, як свідчать дані тієї ж Рахункової палати протягом попередніх двох років (2019–2020) через неефективне та нецільове використання 21% коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) так і не були реалізовані 345 проєктів регіонального розвитку, значна частина з яких – соціальні.

Саме через несвоєчасне розподілення коштів Фонду, затримки у виділенні асигнувань і тому подібні порушення 2,2 млрд грн за ці роки так і не були використані на розвиток регіонів.

При цьому взагалі не фінансувались проєкти національного значення для реалізації Державної стратегії регіонального розвитку, створення інфраструктури індустріальних та інноваційних парків.

Як наслідок, такі основні цілі Фонду, як підвищення рівня конкурентоспроможності та формування базису для зростання регіонів, так і не були досягнуті.

Хоча Фонд регіонального розвитку як не дивно має бути саме інструментом для підтримки і розвитку регіонів і громад, а не джерелом додаткового ресурсу для латання дірок, породжених неефективністю держаної політики.