
Зростання попиту на кукурудзу на найбагатших ринках світу створює додаткові можливості для українських експортерів.
- Прогнози світового врожаю і експорту кукурудзи цього року трохи погіршуються – в першу чергу, через посуху, також є проблеми із браком добрив. Прогнози по Євросоюзу і США негативні.
- Французька консалтингова компанія Strategie Grains прогнозує, що цього року врожай кукурудзи в Європі буде мінімальним за останні 15 років через сильну посуху в регіоні цього літа. Компанія прогнозує, що ЄС цього сезону збере всього 53 млн тонн кукурудзи, що є мінімальним обсягом принаймні з 2007 року.
- Cхожа ситуація і в США, де запаси кукурудзи цього року впадуть до багаторічного мінімуму через спекотну і суху погоду у серпні. Міністерство сільського господарства США знизило прогноз запасів кукурудзи на 2022/2023 р. до 10-річного мінімуму в 1,219 млрд. бушелів.
- Щодо України – то тут експерти USDA прогноз щодо виробництва кукурудзи навіть трохи покращили – з 30 до 31,5 млн. тонн. Звичайно, це на чверть гірше, ніж торік (42 млн. тонн), але за наявних умов дуже пристойний показник. Також трохи покращено прогнози щодо експорту кукурудзи з України – з 12,5 до 13 млн. тонн. Але, на жаль, це вдвічі менше ніж торік (26 млн. тонн).
У серпні 2022 р. із відновленням роботи портів Одеської області кукурудза зайняла 2-е місце за лідерством по вартості експорту товарів з України – 347 млн. доларів. Тут кукурудза уступила лише соняшниковій олії. У серпні обсяги експорту кукурудзи зросли на 31% – до 1,5 млн. тонн.
- Показово, що якщо порівнювати експорт зернових з України станом на початок вересня 2022 р. з аналогічним періодом минулого року – майже по всіх видах зернових провал – на 76% падіння експорту пшениці, на 87% – падіння експорту ячменя. Але саме по кукурудзі йде різке зростання експорту – фактично вдвічі – порівняно з аналогічним періодом минулого року.
- Імовірно тому, що з початком роботи зернового коридору почали, в першу чергу, вивозити саме кукурудзу (загалом з початку року вивезено 2,67 млн. тонн).
Прогнози щодо врожаю і експорту пшениці у світі покращилися. У т.ч. і для України – нам покращили прогнози виробництва пшениці на 1 млн. тонн до 20,5 млн.
- Але залишається проблематичним експорт – через вузьке горло «зернового коридору» та наявних суходольних пунктів перетину кордону.
Саме тому Петро Порошенко закликав спрямувати кошти Дорожнього фонду не на будівництво доріг, а на розширення пунктів пропуску на західному кордоні України, щоб збільшити експортні можливості нашої держави.
- «Спілкуючись з Європейською бізнес-асоціацією, нашими американськими партнерами і українськими асоціаціями представників бізнесу, ми дійшли висновку: якщо ви вже збираєте кошти на Дорожній фонд, принаймні половина з них негайно має бути спрямована на розширення пропускних можливостей західного кордону України.
- Дороги ми відбудуємо після нашої перемоги.
- Треба скоротити кілометрові черги з вантажівок, які сьогодні блокують експорт України.
- Інвестиції, які підуть на розширення – це те, що підтримує народ України, підприємці України, експортери України, і це треба зробити,» – підсумував Петро Порошенко.