Поточна аналітика

Щодо обіцянок Зеленського здешевити іпотечне кредитування населення

Історія обіцянок Зеленського щодо іпотечного кредитування нагадує звичайний популізм.

20 травня 2020 року президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що «найближчим часом» в Україні з’явиться іпотека під 10% для «кожного громадянина України». «Вже рік я борюся, щоб у нас іпотека була по 10%, найближчим часом в Україні вперше за багато років у нас буде іпотека для кожного громадянина України під 10%», – заявив Зеленський (відео 18:37).

22 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський запевнив, що програма «Доступна іпотека», яка пропонуватиме ставку 7%, спрощуватиметься «з кожним місяцем» – «щоб люди могли долучитись до цієї програми». «7% іпотека буде, будемо з кожним місяцем програму цю спрощувати, щоб люди могли долучитись до цієї програми. В цілому ми розуміємо, що бум в Україні економічний, бум кредитний і іпотечний, я вважаю, може бути, коли відсоток по кредиту буде 5 і іпотека буде 5».

1 грудня 2021 року під час виступу Президента Володимира Зеленського у Верховній Раді зі щорічним Посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України, він зазначив: «Незабаром ми запустимо програму «Українська мрія», за якою кожен громадянин нашої держави, який чесно сплачує податки, зможе отримати кредит за ставкою 5% у гривні для придбання власної нерухомості в новому житлі, електромобіля, здобуття освіти або зміни професії».

За даними Міністерства фінансів України, станом на 25 листопада поточного року уповноваженими банками з виконання Державної програми «Доступна іпотека 7%» підписано 1135 кредитних договорів на загальну суму 987,06 млн грн як на первинному (24,46%), так і вторинному (відповідно – 75,54%) ринках. Тобто з березня по листопад 2021 року лише 1135 громадян стали щасливими власниками кредиту під 7% на придбання житла. При чому 75,54% кредитів були призначені для купівлі житла на вторинному ринку, що навряд чи стимулюватиме ринок житлового будівництва.

За даними ЗМІ, середня пільгова ставка по пільговим кредитам на житло за державною програмою «Іпотека під 7%» в банках України на 10 років – 1 000 000 грн. становить 9,28%, хоча при цьому зазначається, що реальна ставка становить 7,09%. Середня ефективна ставка за обраними кредитами на купівлю житла на вторинному ринку в банках України на листопад 2021 року становить 13,84%, на новобудови – 13,92%.

Реальна ситуація не така красива, як нам намагається представити влада «слуг»: кредити не такі вже й доступні, а ставки не такі вже й низькі.

Також є не дуже зрозумілим, якими фінансовими ресурсами буде забезпечений такий «парад щедрості» від Зеленського, і чи стануть ці дешеві кредити доступними для всіх. Варто врахувати, що облікова ставка НБУ на сьогодні становить 8,5%, все кредитування нижче цієї позначки є збитковим для банків, а у випадку з кредитами під 7% або під 5%, таке кредитування є дотаційним, держава буде покривати різницю у відсотках банкам, задіяним у програмі, і ризики самого іпотечного кредитування.

Така державна підтримка і такий підхід до іпотечного кредитування є дуже неефективними. Виходить так, що Україна, з одного боку, фінансує окремі банки, а з іншого, – субсидує певну категорію людей. При чому часто, не тих, хто потребує житла. Замість того, щоб стврорити умови для купівлі даху над головою для тих, кому взагалі нема де жити, – держава субсидує приватну власність для дуже вузької категорії людей. Існує висока ймовірність, що така «доступна» іпотека суттєво не змінить ситуацію на ринку нерухомості.